Więcej zaufania do samorządów

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 18-03-2008, 00:00

Wśród przedsiębiorców zrzeszonych w Krajowej Izbie Gospodarczej decyzja sądu, skazująca prezydenta Poznania i jego współpracowników w sprawie tzw. Kulczyk Parku, wzbudziła zaniepokojenie. Takie decyzje sądów mogą negatywnie wpłynąć na rozwój miast polskich i doprowadzić do paraliżu decyzyjnego w sprawach procesów inwestycyjnych.

Trafności podejmowania przez organy samorządu terytorialnego decyzji zawierających czynnik ryzyka gospodarczego nie powinno być oceniać w kategoriach prawa karnego. W Polsce brakuje przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców i inwestorów. Nowoczesne i nowatorskie działania inwestorów — poprzedzone odważnymi decyzjami samorządu terytorialnego — które przyczyniają się do zupełnej zmiany wizerunku miasta, traktowane są jako czyny karalne. Ocena takich decyzji powinna odbyć się w ramach procedur demokratycznych, a więc w wolnych wyborach samorządowych.

Nie zgadzamy się na sytuację, gdzie wrogość do procesu inwestycyjnego oraz brak decyzji i zastój rozwoju miasta są normą, a z kolei odważne decyzje gospodarcze zakończone sukcesem są karane. Jesteśmy za tym, aby miasta rozwijały się dzięki aktywności samorządu terytorialnego w duchu ostatnich kilkunastu lat rozwoju Wrocławia i Poznania, a nie według modelu zastoju inwestycyjnego panującego w niektórych miastach. Współpraca przedsiębiorców i samorządu terytorialnego powinna być regułą, a nie wyjątkiem. Wytworzony w ostatnich latach nieprzychylny klimat do tego rodzaju współpracy stał się jednym z powodów zahamowania rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce.

Krajowa Izba Gospodarcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu