Więcej ziemi pod budowy

KSA, PAP
opublikowano: 09-10-2008, 00:00

Jeden z projektów ustaw rządowych ma zwiększyć dostępność gruntów pod zabudowę mieszkaniową.

Jeden z projektów ustaw rządowych ma zwiększyć dostępność gruntów pod zabudowę mieszkaniową.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak stwierdził w radiowych Sygnałach Dnia, że jeden z projektów ustaw z "pakietu rządowego" ułatwi życie właścicielom gruntów. Chodzi o przepis, który zdejmie z właścicieli obowiązek odrolniania gruntów miejskich i pozamiejskich czwartej, piątej i szóstej klasy.

— Dzięki temu zwiększy się dostępność gruntów pod zabudowę mieszkaniową — mówi Waldemar Pawlak.

Jego zdaniem, ustawa "ułatwi życie właścicielom gruntów, bo nie będą musieli prowadzić długiego procesu odrolniania".

Deweloperom zależy na zmianie innych przepisów.

— Oczywiście, będzie nieco mniej papierkowej roboty, ale naszą główną bolączką jest długotrwały proces uzyskiwania pozwoleń na budowę — wskazuje Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu.

W podobnym tonie wypowiada się inny przedstawiciel branży.

— Odrolnianie powinno następować automatycznie na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania, to samo dotyczy odlesiania. Osobiście wolałbym komunikować się z urzędami za pomocą elektronicznie podpisywanych maili, to by nam autentycznie ułatwiło pracę. Dyskusja o odrolnianiu niskoklasowych ziemi to dla mnie mało ważny temat zastępczy — mówi Piotr Hirny, prezes Hirny BD.

Z kolei Jarosław Szanajca, prezes Dom Development oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich, uważa, że głębsza zmiana przepisów prędko nie nastąpi.

— Decyzja o zniesieniu odrolniania jest niewielkim krokiem, ale w dobrym kierunku — kwituje Jarosław Szanajca

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu