Wieczorem we wtorek będzie nowy prezes PWPW

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-05-2006, 17:17

We wtorek wieczorem będzie wybrany nowy prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) -poinformował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji skarbu, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Piętak.

We wtorek wieczorem będzie wybrany nowy prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) -poinformował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji skarbu, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Piętak.

    Komisja skarbu zajmowała się we wtorek sprawą PWPW, której prezes Maciej Flemming został w poniedziałek odwołany przez ministra skarbu.

    "Nowa rada nadzorcza (powołana 27 kwietnia - PAP) powinna dziś o 21. wybrać nowego prezesa" - powiedział Piętak. Zaprzeczył, by istniał plan zmiany całego zarządu PWPW. "Zmieniamy tylko prezesa" - powiedział Piętak.

    Wiceminister zaapelował do związków zawodowych działających w PWPW, by "skończyć dyskusję nt. prezesa Flemminga". Tydzień  temu w środę związki zawodowe działające w PWPW podjęły uchwały o gotowości do podjęcia akcji protestacyjnej, ze strajkiem włącznie. Związkowcy wyjaśniali, że przyczyną jest planowana zmiana zarządu.

    "Za tydzień będę musiał szukać innego przedsiębiorstwa, które wyprodukuje paszporty biometryczne. To nie jest szantaż, tylko obowiązek, który nałożył na mnie rząd polski" - powiedział Piętak.

    Wiceminister przypominał, że od 28 sierpnia br. w całej UE nowe paszporty muszą być wyposażone w specjalne mikroprocesory. Polscy obywatele, którzy będą chcieli znaleźć za granicą zatrudnienie po 28 sierpnia i po tej dacie będą występować o paszporty, będą musieli legitymować się już dokumentami nowego typu.

    Jak poinformowała we wtorek PAP Agnieszka Dłuska z biura prasowego resortu skarbu, przyczyny odwołania prezesa PWPW ze stanowiska są tajne, ze względu na szczególny charakter działalności prowadzonej przez tę spółkę. 

    Jak podało PAP biuro prasowe resortu skarbu, minister skarbu odwołał prezesa PWPW Macieja Flemminga w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

    "Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z kolejnym przykładem układu, gdzie z jednej strony są politycy, z drugiej biznes, a także służby specjalne, a być może także środowiska przestępcze" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Skłodowski.

    Dłuska poinformowała, że trwają prace nad raportem dotyczącym sytuacji w spółce, który opracowuje rada nadzorcza PWPW.

    O odwołaniu Flemminga ze stanowiska napisała wtorkowa "Rzeczpospolita". Gazeta podała, że zdaniem autorów raportu prezes PWPW doprowadził poprzez nietrafne inwestycje do strat w wysokości 45 mln zł.  

    Skłodowski poinformował PAP, że na razie istnieje tylko "wersja robocza" raportu. "Nie ma terminu zakończenia prac nad raportem, ale ponieważ sprawa stała się publiczna, myślę, że nie ma powodu, by prace trwały długo" - powiedział Skłodowski.

    Dodał, że sprawę nadzoru nad PWPW ze względu na charakter jej działalności koordynują MSP, MSWiA, a także Ministerstwo Finansów.

    Pytany, czy sprawami poruszanymi w raporcie zajmie się prokuratura, Skłodowski nie wykluczył, że tak się stanie.Podkreślił jednak, że prokuratura może wszcząć postępowanie z urzędu. "Na razie decyzja nie zapadła" - dodał.

    Zgodnie ze statutem PWPW, członków zarządu spółki powołuje i odwołuje rada nadzorcza, a każdy z nich może być odwołany lub zawieszony w czynnościach przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie akcjonariuszy.

    We wtorek po południu, mimo poniedziałkowych decyzji ministra skarbu, Maciej Flemming nadal figurował na stronach internetowych PWPW jako prezes zarządu spółki. Funkcję tę objął w maju 1997 r. Przed przyjściem do PWPW był dyrektorem generalnym w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta RP.

    W ostatnich miesiącach PWPW nie miała dobrej prasy. Pojawiały się krytyczne opinie dotyczące jakości przygotowywanego przez spółkę systemu e-deklaracji podatkowych. W kwietniu informowano o niedotrzymaniu przez PWPW terminu druku załączników graficznych dla rolników, niezbędnych dla składania wniosków o dopłatybezpośrednie do gruntów za 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wieczorem we wtorek będzie nowy prezes PWPW