Większa nerwowość przed Jackson Hole

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 22-08-2014, 17:49

W piątek dało się zauważyć rosnący niepokój przed tym, co powie Janet Yellen w Jackson Hole. Po spokojnym początku handlu, indeksy na głównych giełdach europejskich poszły mocniej w dół. Za nimi podążyły także nasze wskaźniki, choć w ich przypadku skala spadku była nieco mniejsza.

Warszawskie indeksy rozpoczęły dzień w okolicach czwartkowego fixingu. Po kilkudziesięciu minutach nastroje jednak zaczęły się pogarszać, w ślad za zniżkującymi coraz mocniej parkietami w Paryżu i Frankfurcie, gdzie spadki momentami przekraczały 1 proc. WIG20 tuż po południu był uboższy o 20 punktów, w porównaniu do poziomu startowego, tracąc do niego nieco ponad 0,5 proc. To zdawało się wróżyć pożegnanie z próbami utrzymania się w okolicach oporu, który przez kilka dni nie został sforsowany. Lepiej radziły sobie indeksy małych i średnich firm, nie dając się zepchnąć pod kreskę.  

W gronie blue chips wczesnym popołudniem na plusie trzymały się jedynie akcje LPP, Lotosu i Asseco. W dalszym ciągu trwała przecena papierów JSW. Chwilami traciły one ponad 4 proc. Około południa po niemal 2 proc. w dół szły walory Synthosu, a akcje PGNiG przeceniano o 1,5 proc. W przypadku pozostałych spółek zniżki sięgały po kilka dziesiątych procent. Wśród trzydziestu dużych spółek ponad 2,5 proc. traciły papiery Cyfrowego Polsatu. O nieco ponad 1,5 proc. w górę szły papiery wyprzedawanego w czwartek GTC.  

WIG50 szedł w górę prawie do południa, w końcu jednak poddał się złym nastrojom otoczenia. Udało mu się jednak utrzymać na plusie. Zawdzięczał to w dużej mierze drożejącym o prawie 2 proc. walorom Amrestu, choć wczesnym popołudniem wolumen obrotu nimi nie przekraczał 100 sztuk. Po ponad 1 proc. w górę szły akcje Amiki i Kęt. Liderem były zwyżkujące o ponad 5 proc. papiery Serinusa. Po ponad 2 proc. w dół szły akcje między innymi CD Projektu, Rovese, Rafako i Agory. Na szerokim rynku uwagę zwracała kontynuacja rajdu akcji Mostostalu Płock. Tym razem zwyżka sięgała 27 proc., przy obrotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Spółka pochwaliła się osiągnięciem 1,8 mln zł zysku w pierwszym półroczu 2014 r., w porównaniu z sięgającą 4,4 mln zł stratą rok wcześniej. O ponad 12 proc. w górę szły walory Redanu, które dzień wcześniej zyskały 25 proc., po informacjach o objęciu przez fundusz private equity udziałów w s półce zależnej i ogłoszeniu planów wprowadzenia jej na giełdę.  

Niezbyt dobre nastroje w Paryżu i Frankfurcie były widoczne już od rana. Jednak sięgające po 0,1 proc. spadki na otwarciu nie zapowiadały jeszcze głębszej przeceny. Ta jednak pojawiła się po kilkudziesięciu minutach handlu. W południe CAC40 i DAX zniżkowały po ponad 1 proc. Niepokój nadszedł zza oceanu, a widoczny był w postaci dynamicznego spadku kontraktów na amerykańskie indeksy. Wygląda na to, że tamtejsi inwestorzy nabrali obaw tuż przed rozpoczęciem konferencji w Jackson Hole. Handel w Nowym Jorku zaczął się jednak od symbolicznego spadku indeksów.  

WIG20 zakończył dzień zniżką o 0,44 proc. WIG30 spadł o 0,46 proc., WIG o 0,29 proc., WIG50 zyskał 0,1 proc., a WIG250 wzrósł o 0,35 proc. Obroty wyniosły 573 mln zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane