Czytasz dzięki

Większość indeksów GPW zakończyła dzień wzrostami

  • PAP
opublikowano: 06-07-2020, 18:17

Wszystkie główne warszawskie indeksy, a także 13 z 15 wskaźników branżowych zakończyło dzień na plusie. W ujęciu sektorowym wyróżnili się producenci gier, których indeks znalazł się na historycznym szczycie.

"Poniedziałkowa sesja na GPW kończy się w dobrych nastrojach, chociaż o poranku były one nieco lepsze. W zasadzie wszystkie europejskie indeksy otworzyły się dziś dużymi lukami wzrostowymi, co miało związek ze wzrostami na rynkach azjatyckich. Trudno doszukiwać się racjonalnego powodu dla tych zwyżek, zwłaszcza gdy sytuacja związana z koronawirusem nie wygląda najlepiej, a niektóre regiony w Hiszpanii czy Australii ponownie zamknięto" – powiedział PAP Biznes analityk XTB Łukasz Stefanik.

"Z technicznego punktu widzenia WIG20 znajduje się w połowie przedziału konsolidacji i dopóki nie pokona wsparcia na 1.700 pkt. lub oporu na 1.890 pkt., pozostaniemy w trendzie bocznym. W dalszym ciągu rynek krajowy pozostaje podatny na to, co dzieje się za granicą, a w USA nastroje są dobre, zwłaszcza po lepszym od oczekiwań odczycie ISM. Należy jednak pamiętać, że indeks ten jest tworzony w oparciu o ankiety, w których stwierdza się, czy obecnie jest lepiej lub gorzej niż przed miesiącem" - dodał.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,98 proc., osiągając poziom 1.818,55 pkt., WIG zwyżkował o 1,02 proc. do 51.480,18 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,09 proc. do 3.649,5 pkt. Z kolei sWIG80 wzrósł o 1,07 proc. do 14.008,26 pkt., poprawiając piątkowe lokalne maksimum.

Obroty na GPW wyniosły 758 mln zł, z czego 540 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 poruszał się w piątek w wąskim, 10 punktowym przedziale wahań, i przez większość dnia pozostawał pod kreską.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w górę o 1,6 proc., a S&P 500 zyskiwał 1,5 proc.

13 z 15 indeksów sektorowych na GPW zakończyło dzień na plusie. Najmocniejsze wzrosty odnotował segment górniczy (+3,1 proc.) oraz producenci gier (+2,7 proc.), których indeks po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 34 tys. pkt. Telekomy pozostały bez zmian, a chemia spadła o 0,3 proc.

WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania od ponad 1,5 wzrostów i choć w dalszej części dnia wzrosty te słabły, to indeks zakończył dzień 18 pkt. na plusie.

W WIG20 najmocniej w górę poszły kursy: JSW - o 5,7 proc., a także Tauron, KGHM i LPP - po blisko 3 proc.

Stefanik zwrócił uwagę, że w dłuższym terminie kurs JSW nadal pozostaje w trendzie spadkowym, a każde odbicie w górę było dotychczas szybko znoszone.

"Z kolei Tauron znajduje się w silnym rajdzie wzrostowym, trwającym już od kilku tygodni, a którego końca póki co nie widać" - dodał.

Spadki odnotowały 3 spółki przy czym najmocniejszy Play - o 0,7 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane