Wiele jeszcze do zrobienia

DI, NBP
16-10-2009, 00:00

Wiele jeszcze do zrobienia

Pośpiech we wprowadzaniu euro nie jest wskazany, zwłaszcza w kryzysie. Z drugiej jednak strony, odsunięcie w czasie członkostwa Polski w strefie euro może skutkować obniżeniem wiarygodności polityki gospodarczej prowadzonej przez nasz kraj. To zaś prowadziłoby zapewne do wystąpienia napięć na rynku walutowym poprzez wzrost premii za ryzyko.

Czas globalnego kryzysu finansowego utrudnia spełnienie kryteriów z Maastricht. A przecież korzyści z członkostwa w strefie euro — jak wskazują analitycy NBP — odnoszą te państwa, które się do tej operacji dobrze przygotowały. Jest wiele obszarów, które należy objąć reformami, aby maksymalizować korzyści i minimalizować koszty. Do kluczowych należą: uzdrowienie finansów publicznych, podniesienie zdolności absorpcji inwestycji zagranicznych, szczególnie w branżach wysokich technologii, a także wspieranie przedsiębiorstw — zwłaszcza małych i średnich — by mogły konkurować z firmami zagranicznymi na wspólnym europejskim rynku.

Wreszcie — konieczne jest osiągnięcie porozumienia politycznego wokół przeprowadzenia niezbędnych formalnych dostosowań warunkujących przyjęcie wspólnej waluty, w tym niezbędnych zmian prawnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wiele jeszcze do zrobienia