Wiele powodów słabości złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 09-10-2018, 22:00

Ostatnimi czasy rynek finansowy nie rozpieszcza.

Mocne słowa wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych na temat Chin, jakie padły w zeszły czwartek, oraz poniedziałkowe spotkanie amerykańskiego Sekretarza Stanu z szefem chińskiego resortu spraw zagranicznych pokazują tylko, że coraz trudniej jest ukryć wzajemne animozje pod dyplomatycznymi frazesami. Czy w takim otoczeniu można jeszcze jakoś rzeczowo rozmawiać? Według plotek kolejna szansa, jaką byłoby coroczne spotkanie MFW i Banku Światowego, tym razem w Indonezji, najprawdopodobniej zostanie zaprzepaszczona. Dodatkowo coraz ostrzejszy język może być wymówką od bardziej „radykalnych” działań, jak chociażby uznania Chin „manipulatorem walutowym”. Ale na jakie kroki zdecyduje się Pekin? Inwestorzy zaczynają być coraz bardziej zmęczeni sporami handlowymi, a dodatkowo rosnące rentowności amerykańskich obligacji zniechęcają do podejmowania nadmiernego ryzyka, wysysając kapitały z rynków wschodzących.

W Europie cały czas przerabiany jest temat Włoch, które stały się zakładnikami własnej niefrasobliwości — we wtorek tamtejszy minister finansów przyznał, że strach inwestorów nie jest uzasadniony, ale rząd podejmie „stosowne działania”, jeżeli sytuacja na rynkach finansowych nadal będzie się pogarszać. Czy zatem rynki finansowe ostatecznie skorygują głupotę polityków, wymuszając stosowną korektę projektu przyszłorocznego budżetu? Jeżeli tak, to jaka będzie tego cena? Być może przekonamy się o tym, już w najbliższych dniach — 15 października projekt ma zostać oficjalnie przesłany Komisji Europejskiej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy