Czytasz dzięki

Wielka Brytania nakłada sankcje na Łukaszenkę

ARŻ, Reuters
opublikowano: 29-09-2020, 17:03

Wielka Brytania nałożyła sankcje na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i siedmiu innych urzędników za oszustwa wyborcze i przemoc wobec demonstrantów, pisze Reuters.

Decyzję brytyjskiego rządu ogłosił minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Alaksandr Łukaszenka
fot. Bloomberg

Kraje zachodnie do tej pory ostrożnie reagowały na wydarzenia na Białorusi, równoważąc sympatię dla ruchu prodemokratycznego z obawą o sprowokowanie Rosji.

„Spodziewamy się, że inni pójdą za nimi, ale myślę, że czas jest tu najważniejszy, ze względu na wąski wachlarz możliwości wpływania na to, co się dzieje” – stwierdził szef brytyjskiej dyplomacji.

Na liście osób objętych sankcjami znajdują się m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego oraz szef sztabu wyborczego Aleksandra Łukaszenki.

Unia Europejska, którą Wielka Brytania opuściła w styczniu, również ogłosiła plany nałożenia sankcji na białoruskich urzędników, choć jeszcze ich nie sfinalizowała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane