Wielka Brytania wprowadza „podatek cukrowy”

opublikowano: 16-03-2016, 17:28

Brytyjski minister finansów George Osborne zapowiedział wprowadzenie za dwa lata podatku od słodzonych napojów. Akcje ich producentów tanieją.

Osborne argumentuje, że 26 proc. dorosłych w Wielkiej Brytanii jest otyłych. Gorzej w Europie jest tylko na Węgrzech, które wprowadziły podatki od soli i cukru w produktach. Brytyjski minister wskazał, że otyłość Brytyjczyków kosztuje gospodarkę ok. 27 mld GBP. „Podatek cukrowy” ma mieć dwie stawki, uzależnione od ilości cukru w produktach. W pierwszym roku stosowania ma przynieść budżetowi 520 mln GBP. Część pieniędzy ma trafić do szkół, gdzie zostanie wykorzystane na promocję zdrowego żywienia. 

fot. Grzegorz Kawecki
fot. Grzegorz Kawecki
None
None

Wiadomość o wprowadzenia „podatku cukrowego” spowodowała spadek notowań spółek produkujących słodzone napoje. Kursy m.in. Britvic i A.G. Barr spadły o ponad 5 proc. na giełdzie w Londynie.

Podatki od słodzonych napojów wprowadzono w minionych latach w wielu krajach, m.in. Fancji i Meksyku. W Danii w 2012 roku taki podatek został jednak zniesiony po tym, jak okazało się, że spowodował jedynie wzrost cen, bo Duńczycy kupowali słodzone napoje w sąsiednich krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane