Wielka burza o rzecznika podatników

opublikowano: 17-10-2018, 22:00

Organizacje biznesowe i związki zawodowe krytykują pomysł powołania rzecznika podatników. Projekt resortu finansów stoi pod znakiem zapytania.

Wiele wskazuje na to, że może nie wypalić inicjatywa Ministerstwa Finansów (MF) utworzenia rzecznika praw podatnika (RPP), mającego bronić praw obywateli i przedsiębiorców w starciach z organami skarbowymi. Koncepcja resortu finansów nie przypadła do gustu organizacjom przedsiębiorców. Tym samym środowiska biznesowe przyłączyły się do chóru krytyków projektu. Tak samo jak kancelaria premiera i niektóre ministerstwa, biznes uważa, że kolejny rzecznik nie jest potrzebny, szczególnie jeśli ma mieć nikłe kompetencje i być całkowicie uzależniony od MF.

Wiele wskazuje na to, że może nie wypalić utworzenie funkcji rzecznika
praw podatnika, inicjatywa kierowanego przez Teresę Czerwińską Ministerstwa
Finansów.
Zobacz więcej

Skazana na porażkę

Wiele wskazuje na to, że może nie wypalić utworzenie funkcji rzecznika praw podatnika, inicjatywa kierowanego przez Teresę Czerwińską Ministerstwa Finansów. Fot. Marek Wiśniewski

Bezsensowna koncepcja

Mocny sygnał do krytyki projektu MF dały kancelaria premiera oraz resorty przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Stwierdziły, że nie do przyjęcia jest sytuacja, gdy RPP ma być całkowicie uzależniony od ministra finansów, a do tego jego kompetencje do pomagania podatnikom będą iluzoryczne.

Takie same zarzuty formułują środowiska biznesowe. „Rzecznik Praw Podatnika pozbawiony jest bardzo ważnego przymiotu — realnej niezależności” — pisze w swojej opinii Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pra-codawców. Dlaczego? Bo kandydata na tę funkcję premierowi będzie składał minister finansów, i on będzie mógł doprowadzić do jego odwołania. „Kryterium dawania rękojmi prawidłowego i obiektywnego wykonywania zadań jest na tyle nieostre, że daje Ministrowi Finansów uprawnienie, by wnioskować do premiera o odwołanie RPP tak naprawdę w każdym przypadku, w którym uzna to za stosowne” — stwierdza Marcin Nowacki.

Jego zdaniem spowoduje to, że rzecznik podatników stanie się de facto „kwiatkiem do kożucha” administracji podatkowej. „Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że w przypadku, w którym rzecznik zacznie podejmować zbyt wiele działań niewygodnych z punktu widzenia fiskusa, będzie odwołany” — podkreśla Marcin Nowacki.

Na końcu swego pisma stwierdza, że „rzecznik praw podatnika jest instytucją niepotrzebną”.

Tak samo twierdzi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. „Przewidziana w projekcieustawy instytucja RPP nie zapewnia jego niezależności. Wprowadzenie jej jest niecelowe” — uważa.

Robert Kwiatkowski, dyrektor generalny Pracodawców RP potwierdza: „Wprowadzenie RPP nie jest rozwiązaniem optymalnym z punktu widzenia podatników. Mając na uwadze zastrzeżenia co do bezstronności i niezależności rzecznika oraz koszt utworzenia nowej instytucji (ok. 20 mln zł) za zasadne i bardziej efektywne należy uznać wzmocnienie biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który wielokrotnie interweniował w sprawach naruszeń praw podatników”.

Także zdaniem Rafała Fronczka, prezesa Krajowej Rady Komorniczej, uzależnienie rzecznika podatnika od MF „spowoduje, że instytucja ta nie będzie władna realizować zadań do których winna być utworzona”. Jego zdaniem RPP powinien być niezależny i powoływany przez Sejm. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych także twierdzi, że rzecznik praw podatnika nie może być uzależniony od władzy wykonawczej. Podkreśla, że wśród uprawnień RPP zawartych w projekcie brakuje możliwości wstrzymywania czynności egzekucyjnych przeciw podatnikowi. Szereg wad i błędów wytknęła projektowi Komisja Krajowa NSZZ Solidarność, która stwierdza w swojej opinii, że efektywność i skutecznośćdziałania rzecznika będzie znikoma.

A może dać szansę?

W kontekście powyższych krytycznych opinii o projekcie, zaskakujące stanowisko przedstawiła Konfederacja Lewiatan, największa w kraju organizacja przedsiębiorców. Najpierw stwierdza, że uzależnienie RPP od ministra finansów ”istotnie ograniczy swobodę rzecznika wprowadzeniu sporów z samym ministrem finansów i podległymi mu organami podatkowymi” by następnie uznać, że „lepiej mieć rzecznika w takim kształcie, niż go w ogóle nie mieć”. Lewiatan uważa, że „należy dać szansę RPP w zaproponowanej wersji a brak jego skuteczności czy trudności w funkcjonowaniu rozwiązywać na bieżąco. Instytucja ta może pomóc podatnikom (mniej lub bardziej) ale na pewno im nie zaszkodzi” — czytamy w opinii Konfederacji Lewiatan.

Ministerstwo Finansów nie ustosunkowało się jeszcze do krytycznych opinii wobec swojego projektu. © Ⓟ

250 mln zł Tyle w ciągu 10 lat ma kosztować podatników (budżet państwa) Rzecznik Praw Podatnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu