Czytasz dzięki

Wielka czwórka telekomów idzie po częstotliwości

opublikowano: 25-11-2014, 00:00

Najwięksi operatorzy złożyli oferty w aukcji częstotliwości LTE zgodnie z wyznaczonym przez UKE — i kontrowersyjnym — terminem.

Kontrowersje kontrowersjami, ale ofertę złożyć trzeba. Do poniedziałku, do godziny 15, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przyjmował wstępne oferty w aukcji częstotliwości z pasm 800 i 2600 MHz, które mają być wykorzystane do rozwoju internetu LTE. Robił to, chociaż wyznaczenie terminu kwestionowało m.in. Biuro Analiz Sejmowych, które uznało, że oferty powinny być przyjmowane do północy, a określenie innej godziny to „rażący błąd prawny”, mogący wywrócić całą procedurę.

Procedura aukcyjna ruszyła już ponad rok temu, ale kierowanemu przez Magdalenę Gaj UKE ciągle coś stawało na drodze. Teraz jest nadzieja, że licytacja ruszy przed końcem roku.
Zobacz więcej

KROK BLIŻEJ:

Procedura aukcyjna ruszyła już ponad rok temu, ale kierowanemu przez Magdalenę Gaj UKE ciągle coś stawało na drodze. Teraz jest nadzieja, że licytacja ruszy przed końcem roku. [FOT. WM]

Przed upływem terminu spekulowano, że z przyczyn taktycznych — czyli po to, by otworzyć sobie prostą drogę do zaskarżenia procedury aukcyjnej i przynajmniej czasowo wstrzymać walkę o częstotliwości — któryś z operatorów złoży ofertę po wyznaczonym przez UKE terminie. Czy tak się stało, na razie nie wiadomo, ale w poniedziałek przedstawiciele największych telekomów zapewniali, że złożyli oferty do godziny wyznaczonej przez regulatora.

— Lista podmiotów zostanie opublikowana we wtorek — zapowiedział Dawid Piekarz, rzecznik UKE. Marcin Gruszka, rzecznik Playa, poinformował, że operator tej sieci, czyli P4, złożył niezbędne dokumenty w UKE jeszcze przed południem.

Dotrzymanie wyznaczonego przez urząd terminu potwierdzili też przedstawiciele Orange i T-Mobile. Nieoficjalnie wiadomo również, że ofertę złożył Polkomtel, operator sieci Plus. Na pytanie o uczestnictwo w aukcji nie odpowiedział wprost Emitel, operator infrastruktury radiowo-telewizyjnej, którego właścicielami są fundusze z grupy Alinda.

— Wyraziliśmy zainteresowanie — powiedział nam tylko Przemysław Kurczewski, prezes Emitela. W aukcji do wzięcia jest pięć bloków z pasma 800 MHz. Cena wywoławcza za jeden to 250 mln zł. Początkowo bloków miało być sześć, ale na mocy ugody z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji jeden dostał się Sferii, powiązanej kapitałowo z Zygmuntem Solorzem-Żakiem.

W paśmie 2600 MHz operatorzy walczą o 15 bloków częstotliwości, z których każdy wyceniany jest na minimum 25 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane