Wielka siła młodej przedsiębiorczości

opublikowano: 16-05-2017, 22:00

Polskie start-upy są coraz bardziej aktywne. I wchodzą w kolejny etap: do współpracy zachęcają korporacje

Obecnie start-upy i korporacje tworzą dwie różne cywilizacje — zaznaczył Radosław Gnutek, dyrektor wykonawczy ds. badań i innowacji w Tauronie, podczas jednego z paneli dyskusyjnych, jakie odbywały się w Katowicach w trakcie European Start-up Days, wydarzenia towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, który przyciąga uwagę przedstawicieli największych przedsiębiorstw z kraju i ze świata. Jest więc dobrą okazją, by prezentować także dokonania start-upowców i innowatorów.

Firma Laparo opracowała trenażer dla studentów do nauki laparoskopii. Koncept pomaga w nabyciu nowych umiejętności i automatycznie kontroluje przebieg nauki. Spółka jest jednym z laureatów konkursu Start-up Challenge.
Wyświetl galerię [1/3]

TRENING DLA CHIRURGA:

Firma Laparo opracowała trenażer dla studentów do nauki laparoskopii. Koncept pomaga w nabyciu nowych umiejętności i automatycznie kontroluje przebieg nauki. Spółka jest jednym z laureatów konkursu Start-up Challenge. MICHAŁ LEGIERSKI -EDYTOR

— Celem European Start-up Days jest połączenie tych dwóch światów, bo gdzie, jeśli nie przy dużym biznesie, jest miejsce krajowych start-upów. Udział w wydarzeniu potwierdziło 2,5 tys. uczestników — zaznaczył Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej, w ramach której działa sieć ogólnopolskich centrów Business Link, organizujących to wydarzenie.

Przegląd innowacji

Jakie projekty mogli spotkać na EKG duzi przedsiębiorcy? Częścią konferencji European Start-up Days były targi — organizatorzy wydarzenia wybrali 100 młodych firm, które zaprezentowały się na stoiskach w katowickim Spodku.

— Tego typu imprezy stwarzają start- -upom możliwość pokazania się większym firmom, instytucjom z ekosystemu startupowego i poznania innych młodych przedsiębiorstw. Taka promocja może zaowocować nową współpracą lub pozyskaniem inwestora. Odbyliśmy kilka bardzo ciekawych rozmów, z których rysowały się konkretne możliwości współpracy — zapewnił Zbigniew Płuciennik, prezes Szopi.pl, firmy rozwijającej platformę oferującą zakup artykułów spożywczych online z różnych sklepów stacjonarnych, która obecnie pracuje również nad opcją realizowania dostaw leków do domu klienta. W Katowicach pokazał się także zespół Hyper Poland, prowadzący prace nad środkiem transportu poruszającym się z prędkością światła, którego koncepcję przedstawił światu Elon Musk.

— Pracujemy nad rozwojem technologii Hyperloop. Bazujemy na oprogramowaniu open source. Skupiamy się na torze, w jakim nowy środek transportu będzie się poruszał, stacjach, które będą obsługiwać cały system, i wspieramy zespół studencki, który obecnie buduje prototyp kapsuły Hyperloop na zawody w Stanach Zjednoczonych. Sama technologia będzie mogła być wykorzystywana również w przemyśle kolejowym lub lotniczym — stwierdził Paweł Radziszewski z zespołu Hyper Poland.

Inne biznesowe pomysły start-upowców to m.in. Syngeos — system informacji o stanie powietrza, wody i gleby, TakeTask — platforma, w której każdy może zostać tajemniczym klientem i skontrolować pracę np. wyznaczonych punktów handlowych, czy Autenti — narzędzie do autoryzowania dokumentów i zawierania umów przez internet.

Biznesowe wyzwanie

Spośród firm wystawiających się w katowickim Spodku jury ogłoszonego przy okazji konkursu Start-up Challenge wyłoniło sześć najbardziej obiecujących projektów. Na liście zwycięzców znalazły się spółki Sky Tronic (pracuje nad inteligentnymi technologiami sterowania dronami, które pozwolą na realizację lotów w trudnych warunkach atmosferycznych, np. w celach ratowniczych), Gradis, tworząca system zarządzania oświetleniem ulicznym w czasie rzeczywistym, Tosend, integrujący najpopularniejsze systemy fakturowania, czy DDOB.com, czyli „Facebook dla blogerów”. W zestawieniu znalazł się również zespół Laparo pracujący nad narzędziem do symulacji medycznej, które może być używane w laparoskopii. Trenażer samodzielnie analizuje proces nauki studentów chirurgii.

— Urządzenie uzyskało już certyfikację i w ciągu najbliższych miesięcy trafi do pierwszych zainteresowanych nim placówek — zapowiedział Radosław Nowosielski, wiceprezes spółki Laparo. Firma poszukuje kolejnych nabywców — podobnie jak ChallengeRocket, kolejny laureat konkursu. Spółka dysponuje produktemdo rekrutacji m.in. pracowników IT — ich programistyczne umiejętności mogą zostać automatycznie ocenione np. podczas hackathonu, w którym uczestniczą.

— Jesteśmy młodą organizacją i szukamy sposobu, żeby pokazać, co dotychczas osiągnęliśmy. Kongres był okazją do nawiązania nowych kontaktów — stwierdził Tomasz Florczak z zespołu ChallengeRocket. A po stronie korporacji?

— Start-upy to synonim pomysłowości, kreatywności i nieszablonowego myślenia. Duże firmy doceniają innowacyjne podejście i postrzegają je jako potencjał dla własnego rozwoju. Zapewne coraz częściej i z coraz większą liczbą takich firm będziemy współpracować. Być może również z tymi, które poznałem w Katowicach — zapowiedział Michał Kot, dyrektor sprzedaży branż przemysłowych w spółce Siemens.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Wielka siła młodej przedsiębiorczości