Wielka zmiana w Ergo Hestii

opublikowano: 22-09-2022, 16:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po 31 latach kierowania sopocką firmą ubezpieczeniową Piotr Maria Śliwicki z końcem tego roku przekaże stery. Następca jest już znany.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kiedy Piotr Maria Śliwicki zakończy karierę na stanowisku prezesa Ergo Hestii
  • jakie zdanie o ustępującym prezesie ma branża ubezpieczeniowa
  • kto będzie jego następcą

Zmiana na stanowisku prezesa Ergo Hestii to koniec pewnej epoki na rynku ubezpieczeń. Piotr Maria Śliwicki to człowiek legenda, który stworzył firmę od początku i rozwijał ją przez ponad 30 lat. Hestia otrzymała licencję Ministerstwa Finansów w styczniu 1991 r., a w lipcu tego samego roku wystawiła pierwszą polisę. W 2000 r. stała się częścią niemieckiej grupy Ergo, kontrolowanej przez największego reasekuratora na świecie — Munich Re. Zmieniły się wówczas nazwy dwóch kluczowych spółek grupy — na Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia oraz Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia.

— Po ponad 31 latach intensywnej pracy w zarządzie Ergo Hestii podjąłem osobistą decyzję o zakończeniu kariery w spółce. Planowałem ją od dłuższego czasu. Chciałem jednak doprowadzić do końca proces rozszerzenia zarządu, a także mieć wpływ na wybór nowego prezesa — mówi Piotr Maria Śliwicki.

Człowiek renesansu
Okiem branży
Jan Grzegorz Prądzyński
prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń
Okiem branży

Piotr Maria Śliwicki stworzył firmę od podstaw. Jest najdłużej urzędującym prezesem zakładu ubezpieczeń i wielką postacią tego rynku. Jest nie tylko wspaniałym menedżerem, ale również wszechstronnym człowiekiem, mecenasem sztuki. Stworzył fantastyczną kolekcję dzieł sztuki, którą mogliśmy oglądać w ubiegłym roku w Muzeum Narodowym. Śmiało mogę powiedzieć, że jest człowiekiem renesansu. To postać, która zawsze wspaniale łączyła dbanie o swoją firmę i dbanie o rynek jako całość — etykę tego rynku, o to, żeby się rozwijał. Przykładem jego wizjonerskiego patrzenia było to, że jako pierwszy na rynku stworzył w swojej firmie Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym. To zainspirowało bardzo wiele osób. Przez tyle lat działania w branży wykształcił całe pokolenia kadr ubezpieczeniowych. Niektóre z tych osób są dziś w zarządzie firmy, inne robią karierę poza nią. Postać nietuzinkowa, bardzo znacząca dla rynku i będzie nam go bardzo brakowało.

Dla rynku ubezpieczeń prezes Ergo Hestii jest tym, kim dla rynku bankowego Józef Wancer. Wprowadził firmę do pierwszej trójki największych ubezpieczycieli w Polsce m.in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i kulturze organizacji. Jako jedyny Polak w historii jest członkiem elitarnego Komitetu Organizacyjnego najważniejszego światowego forum branży ubezpieczeniowo-reasekuracyjnej — Rendez-Vous de Septembre w Monte Carlo.

Prawdziwy lider, który nawet po wejściu nowego właściciela zachował dużą swobodę w zarządzaniu biznesem według swojej koncepcji. Człowiek z wizją, pasją, odważny i konsekwentny, z szerokimi horyzontami — mówią o nim ludzie z branży.

Pod jego kierownictwem Ergo Hestia, jako spółka zależna Grupy Ergo, stała się najsilniejszym, po rynku niemieckim, kontrybutorem zysków w Ergo. Jednak nie tylko biznes jest siłą napędową Piotra Marii Śliwickiego. Z jego inicjatywy powstały dwie fundacje: Fundacja Ergo Hestii na rzecz integracji zawodowej osób z niepełnosprawnością Integralia oraz Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, która od ponad 20 lat wspiera rozwój młodej polskiej sztuki.

Prezes odchodzi:
Prezes odchodzi:
Piotr Maria Śliwicki kończy karierę w Ergo Hestii, którą stworzył od podstaw.
materiały prasowe

Prawdziwe wyzwanie

Zgodnie z dobrymi praktykami w biznesie Ergo Hestia wskazała już następcę. Będzie nim Artur Borowiński, od ponad 20 lat związany z niemiecką grupą VIG. Do końca tego miesiąca pozostanie prezesem obydwu spółek Compensy — życiowej i majątkowej oraz członkiem rad nadzorczych kilku firm ubezpieczeniowych i TFI należących do Vienna Insurance Group w Polsce i krajach bałtyckich. Nowego prezesa musi jeszcze zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego.

— Objęcie stanowiska po Piotrze Marii Śliwickim to absolutny zaszczyt. Cieszę się, że dołączę do tak silnej i renomowanej firmy ubezpieczeniowej. Ergo Hestia jest mocno ukierunkowana na sprzedaż i obsługę klienta oraz wyróżnia się wyjątkową kulturą pracowniczą. Nie mogę doczekać się współpracy z fantastycznymi zespołami Hestii, z którymi będziemy rozwijać innowacje i tworzyć wyjątkową wartość dla naszych klientów, partnerów sprzedażowych, udziałowców i interesariuszy — mówi Artur Borowiński.

W branży ma opinię człowieka bardzo pracowitego, bezpośredniego i uzdolnionego matematycznie. Należy jednak oczekiwać, że styl zarządzania Ergo Hestią będzie odmienny od tego, który stworzył Piotr Maria Śliwicki.

— Artur wielokrotnie udowodnił swoje kompetencje i mam zaufanie do jakości jego zarządzania. Cieszę się, że mogę pożegnać się z firmą, kiedy jest w najlepszej możliwej kondycji. Odchodzę w roku, w którym wypłaciliśmy rekordową dywidendę i możemy pochwalić się najlepszymi w historii wynikami finansowymi — mówi prezes Ergo Hestii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane