Wielki powrót do funduszy

JAG
opublikowano: 14-03-2012, 00:00

W lutym bilans sprzedaży w TFI wyniósł 1,7 mld zł i był najwyższy od grudnia 2008 r.

— Inwestorzy z dużym opóźnieniem reagują na to, co dzieje się na rynkach finansowych. Uważam, że znaczne napływy do funduszy widoczne będą w lutym — tak w ubiegłym miesiącu zachowania klientów oceniał Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. I miał rację. Kontynuacja dobrej koniunkturyna rynkach finansowych, a więc również świetne wyniki inwestycyjne, zachęciły do oszczędzania w funduszach. W lutym saldo sprzedaży w krajowych TFI wyniosło 1,7 mld zł i było najwyższe od bessy z 2008 r. — wyliczyły Analizy Online. Inwestorzy wycofali z funduszy 4,9 mld zł, równocześnie wpłacając do nich 6,5 mld zł, prawie 50 proc. więcej niż w styczniu. Z tego 1 mld zł to wartość transferu do jednego z funduszy dłużnych, utworzonego na potrzeby grupy PZU.

Cieszy powrót zainteresowania funduszami akcyjnymi. Saldo wpłat i wypłat w tym segmencie wyniosło 232 mln zł. Klienci kupili w lutym jednostki uczestnictwa warte 1,7 mld zł, o jedną piątą więcej niż miesiąc wcześniej, a wypłacili 1,4 mld zł, czyli o 3 proc. więcej niż w styczniu. W dalszym ciągu dużym powodzeniem cieszą się fundusze dłużne. Łącznie z funduszem z PZU TFI pozyskały w lutym 1,6 mld zł nowego kapitału. Po trzech miesiącach odpływów dodatnie saldo sprzedaży odnotowały fundusze pieniężne. Bilans wpłat i wypłat w tej grupie wyniósł 61 mln zł. Nieustannie zła passa towarzyszy funduszom mieszanym, czyli stabilnego wzrostu, zrównoważonym i aktywnej alokacji. W lutym odpływy były jednak wyraźnie niższe niż w poprzednich miesiącach. Przewaga umorzeń wyniosła 206 mln zł. Ponadto ujemne saldo wpłat i wypłat odnotowały fundusze surowcowe (-41 mln zł) oraz absolutnej stopy zwrotu (-4 mln zł). W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku bilans sprzedaży wynosi 1,5 mld zł.

— Większość nabyć nadal dotyczy funduszy obligacji, jednak widoczny jest również wzrost zainteresowania produktami akcyjnymi. Niektóre z nich po raz pierwszy od miesięcy odnotowały dodatnie saldo wpłat i wypłat. Równolegle widoczne jest znaczne wyhamowanie umorzeń, które osiągnęły poziom najniższy od roku — mówi Magdalena Bielak, rzecznik BZ WBK TFI.

Jej zdaniem, trudno przesądzać na podstawie tak krótkiego okresu, na ile trend ten będzie trwały. Niewątpliwie czynnikiem sprzyjającym funduszom są kończące się obecnie lokaty jednodniowe.

— Jeśli tylko na rynkach akcji utrzyma się względnie spokojna sytuacja, szanse na zwyżki aktywów funduszy w tym roku są duże — dodaje Magdalena Bielak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wielki powrót do funduszy