Wielki sukces polskich studentów-konstruktorów

MEJ
04-05-2015, 08:40

Na międzynarodowych zawodach małych samolotów użytkowych w USA SAE Aerodesign West 2015, studenci z Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Poznańskiej pokonali 73 zespoły zajęli pierwsze i drugie miejsce.

Zobacz więcej

Maciek Karczmarczyk, Paweł Kusideł i Adam Tomaszewski - studenci zwycięskiej ekipy z PW szykują samolot do startu SAE Aerodesign Warszawa-Facebook

Zawody małych samolotów użytkowych SAE Aerodesign West, to zawody latających małych konstrukcji lotniczych, sterowanych zdalnie, które mają spełniać określone wymagania projektowania i użytkowe. Corocznie wymagania te są zmieniane i ogłaszane na kilka miesięcy przed startem. Dla zawodów SAE Aerodesign West 2015, wymagania  te były następujące:

KLASA REGULAR

- suma wymiarów samolotu w osiach x,y,z to 175 in (ok. 444,5 cm)

-zakaz używania polimerów wzmacnianych włóknami

-ograniczona droga startu do 200 ft (ok. 60,96 cm)

-silnik elektryczny o maksymalnej mocy 1kW

KLASA MICRO

-samolot ma być spakowany w jak najkrótszą tubę o średnicy 6 in (15,24 cm)

-masa tuby z samolotem nie może przekraczać 10 lbs (ok. 4,53 kg)

-minimalne wymiary przestrzeni ładunkowej to 1.5×1.5×5 in (ok. 3,81×3,81×12,7cm)

-możliwie jak największy stosunek masy płatnej do masy własnej samolotu

-napęd elektryczny

-start z ręki

-możliwie najkrótszy czas gotowości do lotu

KLASA ADVANCED

- udźwig samolotu 15lb (ok. 6,8 kg) ładunku stałego + 3lb (ok. 1,2 kg) worka z piaskiem

-najbardziej precyzyjny zrzut z wysokości przynajmniej 100 ft (ok. 30,48 m) do punktu na ziemi

-  silnik spalinowy pojemności max. 0,46 in sq. (ok. 7,5 cm sześć)

Największy sukces stał się udziałem 12 osobowej ekipy studentów Politechniki Warszawskiej. Wystartowała ona w dniach 24-26 kwietnia na sprawdzających zawodach konstruktorów w van Nuys, Kalifornia, w USA we wszystkich klasach: w Micro z samolotem Sparrow, w Regular – Ladybird oraz w Advanced – Blackjack. W efekcie studenci z Politechniki Warszawskiej pokonali 75 zespołów i zakończyli rywalizację z pięcioma medalami - czterema złotymi i jednym brązem:

- za 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Micro

- za 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Regular

- za 1. miejsce za max payload w klasie Regular

- za 1. miejsce za max payload fraction w klasie Micro

- za 3. miejsce za prezentację ustną w klasie Micro

Z kolei na klasyfikacji Design dla klasy Micro dla klasy Regular odpowiednio pierwsze miejsce i złotych medal za maszynę Pszczoła oraz  drugie miejsce i srebrny medal zdobył z maszyną Szerszeń zespół studentów Politechniki Poznańskiej.  tej samej klasyfikacji dla klasy Advanced drugie miejsce zdobyła ekipa Akademii Górniczo-Hutniczej; ten sam zespół zdobył również drugie miejsce w klasyfikacji celności zrzutu dla klasy Advanced. Szerszeń studentów z Poznania zdobył także drugiej miejsce w klasyfikacji Max Payload,w której pierwsze miejsce z kolei zajęła maszyna Laybird studentów z PW. Łącznie ekipa z Poznania zajęła w kategorii Micro drugie miejsce za ekipą z Warszawy. Z kolei w klasie Advanced studenci z ekipy Akademii Górniczo-Hutniczej zajęli drugie miejsce

SAE Aerodesign West to zawody rozgrywane od 29 lat pod patronatem koncernu Lockheed Martin. Biorąw nich udział studenci m.in z Francji, USA, Polski, Kanady, Indii, Meksyku, Wlk.Brytanii, Brazylii, Chin i Japonii.