Wielkie bobasy na garnuszku mamy

PAP
opublikowano: 22-01-2010, 10:40

Młodych, pełnoletnich Włochów, którzy mieszkają z rodzicami, jest coraz więcej. Już 70 proc. ludzi do 39 roku życia nie usamodzielniło się. Problem jest tak poważny, że zainteresował nawet włoskie ministerstwo administracji publicznej.

Nadopiekuńczość włoskiej „Mammy” przestała we Włoszech, być synonimem rodzicielskiej opieki, a powoli staje się synonimem życiowej bezradności. Przed kilkoma laty ówczesny minister finansów Tommaso Padoa Schioppa nazwał trzymających się matczynej spódnicy młodych ludzi "wielkimi bobasami" (bamboccioni). Określenie to utrwaliło się w publicznej dyskusji.

Najnowszą kampanią przeciw maminsynkom kieruje minister administracji publicznej Renato Brunettę. Podkreśla ona, że w kwestii przywiązania do rodzinnych domów, a zwłaszcza kuchni mamy, młodzi Włosi są prawdziwymi rekordzistami: 70 procent ludzi do 39 roku życia mieszka z rodzicami.

Minister Brunetta, który lubi zaskakiwać opinię publiczną kontrowersyjnymi propozycjami, wyraził przekonanie, że trzeba specjalnymi przepisami zmusić młodych ludzi do samodzielności. Wie, co mówi, gdyż sam miał podobne doświadczenia. W wywiadzie radiowym wyznał, że sam mieszkał w domu rodzinnym do 30 roku życia. - Dopóki nie zacząłem żyć na własną rękę, to moja matka ścieliła mi rano łóżko. Tego się wstydzę - wyznał.

Wypowiedź ministra była między innymi reakcją na niedawne orzeczenie włoskiego sądu, który nakazał ojcu studiującej 32-letniej kobiety łożyć na jej utrzymanie. Córka podała ojca do sądu, gdy przestał płacić alimenty wraz z ukończeniem przez nią 29 lat. Sąd przyznał jej rację.

Zdaniem szefa resortu administracji publicznej, „wielkie bobasy” są ofiarami systemu i porządku społecznego, za które uderzyć się w piersi powinni ich rodzice. Propozycję Brunetty poparła minister oświaty Mariastella Gelmini, której zdaniem usamodzielnienie się młodych Włochów byłoby "dobrem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wielkie bobasy na garnuszku mamy