Wielkie pieniądze na petrochemię

12 mld zł - taką wartość będzie mieć inwestycja we wspólną instalację petrochemiczną Lotosu i grupy Azoty.

Dziś rano partnerzy podpisują umowę w tej sprawie. Chodzi o powołanie spółki celowej i wykonanie pełnego studium wykonalności kompleksu petrochemicznego, który ma powstać przy obecnych instalacjach Lotosu i Azotów.

Podpisane jest też wstępne porozumienie z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi, które mają być potencjalnym inwestorem finansowym w tym przedsięwzięciu. Przypomnijmy, że PIR może wyłożyć na jeden projekt najwyżej 750 mln zł.

Wartość inwestycji, czyli 12 mld zł, to rekordowa kwota w polskim przemyśle w ostatnich latach. Dla porównania - na 11,6 mld zł brutto szacowana jest inwestycje PGE w dwa bloki węglowe w Opolu.

Koszty mają ponieść po równo obaj partnerzy. Podjęcie decyzji inwestycji zaplanowano na 2014 r., a uruchomienie kompleksu miałoby nastąpić w 2019 r.

O wspólnym projekcie petrochemicznym Lotos i Azoty rozmawiały od dawna. Sygnalizowały jednak, że chodzi o projekt na 5-6 mld zł, w trzech lokalizacjach. Główny ciężar finansowy miał przypaść Azotom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wielkie pieniądze na petrochemię