Wielkie rozczarowanie na GPW? "Redukuj"

aktualizacja: 17-05-2017, 14:22

Analitycy DM BDM podtrzymali rekomendację "redukuj" dla akcji Mostostalu Zabrze. Zwracają uwagę na znaczne pogorszenie pozycji gotówkowej spółki i związany z tym niepokojący wzrost długu netto.

Przez ostatnie 3 miesiące kurs Mostostalu Zabrze spadł o 26 proc. Nic dziwnego, bo spółka zanotowała w 2016 r. 23 mln zł straty netto. To najgorszy wynik od 2004 r.

- Jeszcze w drugiej połowie 2016 r. szacowaliśmy, że na bazie posiadanego portfela zleceń spółka będzie mogła pokazać dobre wyniki przez co najmniej kilka kolejnych kwartałów. Odpisy na kontraktach w Szwecji (Valmet AB) i w Polsce (kontrakt w branży chemicznej) obciążyły wyniki 2016 r. w sumie na prwie 36 mln zł. Pierwszy kwartał 2017 r. nie przyniósł większego przełomu w rezultatach. Spółka odnotowała stratę operacyjną i netto, przy wyraźnie negatywnych operacyjnych przepływach pieniężnych - mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM, który wycenia akcję spółki na 0,88 zł.

Ekspert zakłada co prawda, że w 2017 r. firma wypracuje 4 mln zł zysku netto, ale jest to prognoza niższa od poprzedniej. Krzysztof Pado podkreśla też, że w przypadku kontraktu dla Valmetu rezerwą nie objęto wszystkich roszczeń zamawiającego.

Problemem, w opinii analityka, jest też rosnący dług netto spółki, który sięga 38 mln zł, a poziom samej gotówki spadł w ciągu dwunastu miesięcy z 26 do 3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wielkie rozczarowanie na GPW? "Redukuj"