Wielkopolska sieć przyciąga operatorów

Prawdopodobnie nie wydamy wszystkich dotacji unijnych na sieci szerokopasmowe. Tam, gdzie się uda, może rozwinąć się konkurencja i mogą spaść ceny.

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, budująca sieć na unijnym dopalaczu, zorganizowała spotkanie z operatorami, którzy mogliby z niej skorzystać. To było pierwsze tego typu spotkanie dla sieci budowanych z unijną pomocą, które dawało obraz, czy operatorzy są w ogóle zainteresowani działaniem na tej sieci.

— Jest ogromne zainteresowanie współpracą ze strony małych i średnich operatorów. Na spotkania przychodzi około 40 operatorów, plus przedstawiciele izb gospodarczych reprezentujących tych najmniejszych. Operatorzy chcą korzystać z sieci światłowodowej NGA, umożliwiającej świadczenie usług multimedialnych i szybkiego internetu — mówi Anna Streżyńska, szefowa rady nadzorczej WSS.

Budowa sieci szerokopasmowych, do których Unia chce dopłacić 1 mld EUR, może spowodować duże zmiany na telekomunikacyjnej mapie Polski, która jest w unijnym ogonie pod względem dostępu do szerokopasmowego internetu. Dzięki unijnym funduszom może też powstać znacząca (choć rozdrobniona) konkurencja dla Orange Polska (TP), które teraz ma najbardziej rozległą sieć szkieletową w Polsce.

— Zrodzi się konkurencja dla TP w warstwie szkieletowej i detalicznej. Duże kablówki będą mogły wyjść z miast i rozbudowywać swoją sieć w mniejszych miasteczkach, a mali i średni dostawcy internetu rozszerzą działalność swoich sieci — mówi Anna Streżyńska.

Na obszarach białych plam, gdzie dziś nikomu się nie opłaca budować dostępu do internetu, operator hurtowy taki jak WSS będzie mógł obniżyć ceny dostępu do sieci, by w ten sposób zachęcić operatorów końcowych do współpracy. Ci będą mogli przenieść część z tej obniżki na klienta końcowego. Nie mówiąc o tym, że standardowo zwiększenie konkurencji wpływa na obniżkę cen. Ta bajka może się ziścić, ale jest kilka problemów. Jeden główny — czas, którego jest za mało, by zbudować sieci i rozliczyć unijne finansowanie do 2015 r.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Jest ryzyko niewystarczającego czasu na zrealizowanie do końca projektów — przyznaje Małgorzata Olszewska, wiceminister MAiC, równolegle wyliczając wiele rządowych inicjatyw, które powinny pomóc samorządom przyspieszyć i ułatwić prace nad budową sieci. Drugim problemem są pieniądze. Rachunek ekonomiczny w wielu wypadkach się nie spina — 14 lub 20 lat czekania na zwrot z inwestycji to dużo.

Są też obawy, że część z tych sieci będzie stała pusta, bo nie będzie wystarczającej liczby chętnych. Ich brak oznacza, że budowa sieci do klienta może być nieopłacalna w miejscach o mniejszym zaludnieniu. Ponadto przedsiębiorcy narzekają, że samorządy chcą na nich zrzucić całe ryzyko inwestycji.

— Projekty „Polski szerokopasmowej” są niestety obarczoneznacznym ryzykiem. Istnieje niebezpieczeństwo, że Polska nie będzie w stanie efektywnie wykorzystać unijnego dofinansowania na te sieci, względnie w przyszłości utrzymanie tych sieci będzie wymagać dodatkowych subsydiów — mówi Jerzy Kalinowski, partner w KPMG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane