Wielkopolski pasztet zostanie zafrykanizowany

MZAT
opublikowano: 25-10-2017, 14:59
aktualizacja: 25-10-2017, 15:01

Znane z pasztetów i zup Profi trafiło w ręce południowoafrykańskiego Bounty Brands. To już czwarta transakcja w Polsce, za którą stoi fundusz Coast2Coast.

Smak polskiego pasztetu skusił inwestorów z drugiego końca świata. Kontrolę nad Wielkopolską Wytwórnią Żywności Profi, która od ćwierć wieku produkuje pasztety, a w ostatnich lat rozwija asortyment dań gotowych, przejmie Bounty Brands, inwestycyjny wehikuł funduszu Coast2Coast. Wartość transakcji, na którą będzie musiał się jeszcze zgodzić UOKiK, nie jest znana, podobnie jak jej struktura.

Grzegorz Kawecki

- Profi to wiodąca marka produktów spożywczych w Polsce, która w ciągu 24 lat działalności zbudowała czołową pozycję na rynku. Transakcja ta znacząco wzmacnia naszą obecność w sektorze spożywczym na kluczowym rynku środkowoeuropejskim, i tworzy znakomitą platformę do dalszego rozwoju - mówi Stefan Rabe, prezes Bounty Brands.

Profi działa od 1993 r., chwali się pozycją lidera na rynku pasztetów i zup gotowych. Ma zakład produkcyjny w Grabowie nad Prosną w województwie wielkopolskim i zatrudnia ponad 300 osób. Ubiegłoroczne przychody ze sprzedaży przekroczyły 115 mln zł.

- Spodziewamy się, że inwestor wesprze firmę swoim know-how oraz technologią, a także otworzy dalsze perspektywy rozwoju spółki na nowych rynkach i w nowych kategoriach produktów, współpracując z obecnym zarządem oraz zespołami produkcyjnymi i sprzedażowym- mówi Jerzy Koszarny, prezes Profi i jeden z ośmiu dotychczasowych udziałowców spółki.

Coast2Coast, założony w 2006 r. inwestuje prywatne pieniądze założycieli Crissa Dillona i Gary'ego Shayne'a. Spółki, głównie w południowej Afryce, Australii i Europie Środkowej, kupuje poprzez trzy wehikuły. Bounty Brands, które wiosną przyszłego roku ma pojawić się na giełdach w Johannesburgu i Londynie, przejmuje producentów dóbr konsumenckich, zwłaszcza spożywczych. Formalnie to do niego należy Sonko, polski producent m.in. wafli ryżowych, który był pierwszą inwestycją Coast2Coast nad Wisłą.

Bounty Brands kupił tę spółkę pod koniec 2015 r. w lipcu tego roku dokonał kolejnego przejęcia, inwestując w Stella Pack, producenta m.in. worków na śmieci. Marlin Homeware, drugi wehikuł funduszu, przejmuje producentów artykułów dekoracyjnych i wyposażenia kuchennego. W Polsce przejął od syndyka Krośnieńską Hutę Szkła. Fundusz nie inwestował jeszcze nad Wisłą w firmy z sektora farmaceutycznego, czym zajmuje się kontrolowane przez niego i notowane w Johannesburgu Ascendis Health.

- Zamierzamy wzmocnić i rozwinąć Profi nie tylko w kraju, ale i za granicą, dając mu dostęp do naszych funduszy i know-how. Inwestycja idealnie pasuje do portfela firm FMCG Bounty Brands w Polsce, czyli Sonko i Stella Pack - mówi Adam Pietruszkiewicz, zarządzający Coast2Coast w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane