Wielokulturowość procentuje

KOMENTARZ PARTNERA
opublikowano: 11-05-2015, 00:00

Nie istnieje jeden dobry, uniwersalny model zarządzania, który sprawdzi się w każdym kraju.

Zawsze trzeba brać pod uwagę lokalny koloryt. W Azji, podając wizytówkę jedną ręką, już na wstępie tracimy szacunek w oczach rozmówcy. Bez świadomości, gdzie jesteśmy i z jaką kulturą obcujemy, nie odniesiemy sukcesu biznesowego. Z drugiej strony praktyka korporacji działających na rynku globalnym lat 80. i 90. dowodziła, że wzorzec „one best way of management” może przyczynić się do sukcesów firm bez względu na ich trzon kulturowy. Rozstrzygnięcie, które z podejść jest bliższe prawdy, sprowadza się wyboru: czy ważniejszy jest transfer zachowań z kraju do kraju, działanie w ujednoliconym świecie, czy potrzeba bogatszych, bardziej różnorodnych technik zarządzania? Jedno jest pewne: nieznajomość różnic kulturowych dotyczących zarządzania nie tylko szkodzi, ale także kosztuje.

Efektywne zarządzanie Polakami wymaga modyfikowania procedur względem specyfiki naszego kręgu kulturowego.

Podobnie Polacy pełniący funkcje kierownicze powinni dostosować swój styl zarządzania adekwatnie do kultur, z których wywodzi się zespół. Ważnym zadaniem stojącym przed kadrą menedżerską jest rozwijanie kompetencji międzykulturowych: znajomości języków, zwyczajów, ale również empatii i pewnej elastyczności. Taki trening to wymierne korzyści. Jeśli porównamy dwa zespoły: monokulturowy i wielokulturowy, to na początku pracy prawdopodobnie sprawniej zadziała zespół monokulturowy, ponieważ wszyscy członkowie odwołują się do tych samych norm współpracy. Po zainwestowaniu czasu sprawniejsza okaże się jednak grupa wielokulturowa, korzystająca z różnorodnych doświadczeń. © Ⓟ

RAFAŁ TRUSIEWICZ, prezes Katharsis Development

ARTYKUŁ Z CYKLU ZARZĄDZANIE PO POLSKU

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PARTNERA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu