Czytasz dzięki

Wielu chętnych na prostszą restrukturyzację

opublikowano: 12-10-2020, 22:00

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z nowej procedury przewidzianej dla firm będących w kłopotach

Tylko w ciągu trzeciego kwartału tego roku przedsiębiorcy otworzyli 192 postępowania restrukturyzacyjne. Od stycznia do marca było ich 136 — wynika z raportu Kancelarii Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego Tatara i Współpracownicy dotyczącego postępowań restrukturyzacyjnych.

Nowy lider

Liczba nowych restrukturyzacji rośnie szczególnie od lipca. To może być efekt wdrożenia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego (UPR), które weszło w życie 24 czerwca w ramach czwartej odsłony tarczy antykryzysowej. Już kilka dni później pojawili się pierwsi chętni do skorzystania z nowej procedury. W ciągu całego trzeciego kwartału firmy otworzyły 134 uproszczone postępowania restrukturyzacyjne. Wyraźnie rośnie udział takich postępowań w ogólnej liczbie otwieranych restrukturyzacji. W lipcu UPR stanowiło 45 proc. wszystkich restrukturyzacji, w sierpniu 75 proc., natomiast we wrześniu aż 88 proc.

— Zebrane przez nas dane jednoznacznie pokazują, że uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne już w pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania stało się najbardziej popularne spośród wszystkich dostępnych procedur. Przedsiębiorcy uznali je za atrakcyjne i skuteczne rozwiązanie, które daje największe szanse na uratowanie ich biznesu — mówi Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny i radca prawny w kancelarii Tatara i Współpracownicy.

Z raportu wynika, że w trzecim kwartale coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych otwierały jednoosobowe działalności gospodarcze. W ciągu pierwszych dwóch kwartałów tacy przedsiębiorcy zdecydowali się na 65 restrukturyzacji, a w samym trzecim kwartale — 68. Tylko we wrześniu otworzyli oni 32 postępowania restrukturyzacyjne, z czego 27 stanowiły uproszczone postępowania restrukturyzacyjne. Wśród spółek z o.o do końca czerwca pojawiło się 79 restrukturyzacji, a od lipca do września — 69, z czego 55 zostało otwartych w nowej procedurze. Na nową restrukturyzację decydują się również spółki akcyjne.

Zalety nowej procedury

Dużą zaletą uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest jego pozasądowy charakter.

— Restrukturyzacje generalnie wymagają znaczącego udziału sądu, natomiast uproszczone postępowanie toczy się prawie w całości poza nim. Przedsiębiorca sam wybiera nadzorcę i podpisuje z nim umowę, podczas gdy w innych przypadkach jest on wyznaczany przez sąd. Uproszczona restrukturyzacja zakłada też, że po zawarciu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przedsiębiorca sam zamieszcza obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W tym momencie postępowanie zostaje otwarte, nie trzeba czekać na decyzję sądu, która jest obligatoryjna w przypadku pozostałych form restrukturyzacji — tłumaczy Małgrzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

UPR daje też szeroką ochronę przed egzekucją ze strony wierzycieli, a ponadto wprowadza ochronę przed wypowiadaniem kluczowych umów przez kontrahentów.

— Wraz z obwieszczeniem o otwarciu postępowania z mocy prawa zawieszeniu ulegają egzekucje prowadzone przeciwko dłużnikowi. Ich wszczęcie do czasu umorzenia albo zakończenia postępowania jest niedopuszczalne — mówi Paweł Jóźwik, adwokat z kancelarii Stefaniuk & Wspólnicy.

Dużą zaletą jest też czas trwania UPR — do czterech miesięcy. Karol Tatara ocenia, że po pierwszym kwartale funkcjonowania nowego instrumentu można stwierdzić, że to dobrze skrojone rozwiązanie na czas narastającego kryzysu gospodarczego. Przedsiębiorcy chcący uniknąć upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami chętnie z niego korzystają.

— Teraz wierzyciele będą decydować, czy zgodzą się na zaproponowane warunki. Ostatnie słowo należy jednak do sądów restrukturyzacyjnych, które będą zatwierdzać zawarte układy — mówi Karol Tatara.

Pierwsza upadłość

Autorzy raportu zwracają uwagę, że pewnym problemem jest stosowanie różnych nazw nowej procedury.

— Jest to nowa wersja istniejącego już postępowania o zatwierdzenie układu. Ustawa posługuje się również pojęciem uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. To trochę mylące. Najtrafniejszą nazwą byłoby ulepszone postępowanie o zatwierdzenie układu — mówi Karol Tatara.

Jego zdaniem różna terminologia stosowana przez ustawodawcę utrudnia sprawę przedsiębiorcom. W efekcie w przypadku przynajmniej dwóch analizowanych przez kancelarię Tatara i Współpracownicy podmiotów obwieszczenie o otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego pojawiło się dwa razy z różną treścią. Podmioty chcące skorzystać z uproszczonego postępowania restukturyzacyjnego muszą liczyć się też z pewnymi ograniczeniami.

— Nowej procedury nie można zastosować, jeżeli suma wierzytelności spornych, uprawniających do głosowania nad układem, przekracza 15 proc. Zastosowanie UPR jest też bardzo ograniczone w stosunku do emitentów obligacji — podkreśla Karol Tatara.

Dodaje, że już pod koniec okresu objętego raportem wobec jednej ze spółek sąd upadłościowy ogłosił upadłość, chociaż powoływała się na otwarcie UPR.

— Celem regulacji dotyczącej uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest właśnie uniknięcie upadłości. Prawidłowość tego orzeczenia będzie badana przez sąd wyższej instancji — mówi Karol Tatara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane