Wielu chętnych na usługi prawne

opublikowano: 03-10-2018, 22:00

39 spółek chce skorzystać z pomocy kancelarii przy negocjacjach i podpisywaniu umów z inwestorami.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zamknęła nabór, w którym mali i średni gracze mogli powalczyć o wsparcie usług specjalistów od paragrafów. Pierwotnie konkurs miał zakończyć się 15 października. Tymczasem wartość wniosków o dofinansowanie złożonych do połowy września wyniosła 134 proc. budżetu naboru. Dlatego rządowa agencja skróciła termin.

Do drugiej edycji programu mogły przystąpić młode spółki działające na rynku nie dłużej niż pięć lat. PARP wybrała siedem podmiotów zrzeszających 10 kancelarii prawnych, które będą pomagać przedsiębiorcom przygotowywać i wynegocjować kluczowe umowy biznesowe.

Firmy otrzymają wsparcie na usługi prawne przy zawieraniu wspomnianych umów m.in. z funduszami VC, CVC i aniołami biznesu. Zdaniem Anny Brussy, dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP, młodzi przedsiębiorcy przywiązują szczególną uwagę do rozwoju produktów. Są dobrze przygotowani do tego pod względem technologicznym. Natomiast, jak podkreśla ekspertka z PARP, brakuje im kompetencji związanych z analizą formalnoprawną umów inwestycyjnych, oceną warunków ochrony prawnej projektów i ryzyka biznesowego.

Budżet konkursu wynosi 500 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa. Pozwolą one wesprzeć 25 spółek, pod warunkiem, że każda z nich będzie wnioskować o maksymalną kwotę, czyli o 20 tys. zł. Z danych PARP wynika, że o wsparcie walczy 39 firm.

Beneficjentami programu mogą zostać tylko przedsiębiorcy mający listy intencyjne dotyczące współpracy z inwestorami kapitałowym, funduszami VC lub aniołami biznesu. Takie dokumenty potwierdzają, że projekty mają potencjał rynkowy.

Specjaliści od paragrafów pomogą start-upom przygotować się m.in. do tzw. legal due diligence (przedinwestycyjne badanie spółki). Przedsiębiorcy mogą liczyć też na wsparcie przy sporządzaniu umów z kontrahentami dotyczących finalnych produktów lub elementów potrzebnych do ich wytworzenia. Oprócz tego każdej firmie przysługują pięciogodzinne konsultacje we wspomnianym zakresie.

Warto podkreślić, że przedsiębiorcy, którzy mają małe doświadczenie w prowadzeniu biznesu i nie do końca rozumieją umowy prawne, powinni zdecydować się na jedną, najwyżej dwie usługi programu. Dlaczego? Bo tylko wtedy mogą być one zrealizowane w całości, biorąc pod uwagę budżet naboru.

Program oferuje przedsiębiorcom solidny pakiet informacji, dzięki którym unikną oni wielu błędów na starcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu