Wieś będzie narzekać

Cena, cena i jeszcze raz cena — to będzie największa bolączka rolnego biznesu.

Co zrobić z niesprzedanymi jabłkami? Do kolejnego sezonu, a więc do lata, nasi sadownicy będą w stanie przechować tony owoców pozostałe po rosyjskiej blokadzie.

Czasu na czekanie na lepszą cenę mają więc jeszcze trochę. Na razie narzekają, że światowi handlowcy — świadomi ich tragicznej sytuacji — oferują ceny pokrywające zaledwie jedną trzecią kosztów produkcji. Na ceny skarżyli się też w tym roku producenci zbóż. Po latach hossy przyszły dwucyfrowe zniżki, związane z wielkim urodzajem.

Jak w większości upraw o wyniku zdecyduje pogoda. Po cenowej zapaści, wynikającej z ziemniaczanego urodzaju, najbardziej prawdopodobne jest ograniczenie produkcji, które wywoła zwyżkę cen. Być może więc rolnicy odrobią w końcu lekcję ekonomii i powiążą popyt z podażą. Producenci bydła i drobiu skorzystają, podobnie jak przetwórcy mięsa, na odblokowaniu rynków wymagających uboju rytualnego.

Mogą liczyć na wzrost cen skupu — w przeciwieństwie do hodowców bydła mlecznego. Cena mleka zaczęła spadać już w połowie roku. Likwidacja kwot jeszcze bardziej napędzi produkcję, a większa podaż obniży ceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Wieś będzie narzekać