Wieści z ONZ ożywiły handel na światowych giełdach

14-02-2003, 22:06

Giełdy w Stanach Zjednoczonych i w Europie zakończyły piątkowe sesje pokaźnymi wzrostami, którym pomógł raport inspektorów rozbrojeniowych, złożony na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Treść raportu sugeruje, że ONZ może przedłużyć misję inspektorów, oddalając datę wybuchu wojny, co zachęciło inwestorów do kupna tanich akcji. Równocześnie w dół poszły ceny ropy i złota, uważane za bezpieczną lokatę w trudnych sytuacjach politycznych.

Pozytywnie na klimat inwestycyjny wpłynęły dobre dane makro największej gospodarki świata, opublikowane przed rozpoczęciem sesji na Wall Street. Mocniej niż oczekiwano wzrosła produkcja przemysłowa oraz zwiększyły się zapasy w amerykańskich firmach.

Rewelacyjne wyniki amerykańskiego koncernu Dell Computer spowodowały, że na NYSE i Nasdaq największym popytem cieszyły się spółki z sektora komputerowego. Drugi na świecie producent pecetów, zanotował w czwartym kwartale wzrost zysku netto aż o 32 proc. Akcje Della zarobiły aż 10,8 proc., pociągając za sobą cały sektor technologiczny. Ponad 4 proc. wzrosła wartość Hewlett-Packard, większego rywala Della, dominującego na rynku drukarek. Blisko 3 proc. zwyżki zanotowały tez akcje Microsoftu, Cisco i Lucent.

Prawie 4 proc. zyskały akcje Intela. Największy na świecie producent mikroprocesorów rośnie od czwartkowej prezentacji nowego chipa, przeznaczonego do telefonów komórkowych. Popytem cieszyły się również papiery Nvidii, jednego z największych producentów kart graficznych. Spółka poinformowała o dobrych wynikach kwartalnych.

Na zamknięciu Dow Jones zyskał 2,05 proc., Nasdaq zarobił 2,56 proc., a S&P 500 wzrósł o 2,14 proc. Skalę zwyżki ograniczyło jedynie poniedziałkowe święto Dnia Prezydentów, z okazji którego nieczynne będą amerykańskie rynki finansowe. Zagrożenie atakami terrorystycznymi nie zachęca do pozostania na długi weekend z akcjami w rękach.

Na Starym Kontynencie londyński FTSE zyskał zaledwie 0,03 proc., jednak paryski CAC 40 wzrósł o 2,5 proc., a niemiecki Xetra Dax zyskał aż 4,66 proc. Giełda we Frankfurcie kończy notowania o godz. 20.00, więc rynek zdążył zareagować na przesłanie ujęte w raporcie Blixa.

Wzrosty objęły cały sektor finansowy. Wśród spółek ubezpieczeniowych zwyżkom przewodziły Swiss Re (+4,7 proc.), niemiecki Munich Re (+8,59 proc.), francuska Axa (+6,3 proc.) i holenderski ING (+5,5 proc.). Wycenę sektora poprawiły dodatkowo dobre wyniki francuskiego reasekuranta Scor.

Z kolei popyt na akcje banków wzmocniły wyniki roczne francuskiego Credit Lyonnais i doniesienia o ewentualnej konsolidacji niemieckich Commerzbanku i HypoVereinsbanku. Commerzbank zyskał 4,45 proc., HypoVereinsbank 8,85 proc., a CL 1,5 proc.

Na giełdzie we Frankfurcie o 4,5 proc. wzrosły akcje Infineon Technologies, jednego z największych producentów chipów. O 5,7 proc. skoczyła wycena papierów koncernu DaimlerChrysler, dzięki informacjom o wzroście produkcji przemysłowej w USA w styczniu. Ponadto Huyndai, którego niemiecki koncern ma 10 proc. udziałów, poinformował w piątek o wyższym niż oczekiwano wzroście sprzedaży kwartalnej. O 1,6 proc. wzrosły akcje niemieckiego producenta stali Thyssen Krupp. Spółka przedstawiła kiepskie wyniki, jednak zapowiedziała wyraźna poprawę w następnym kwartale.

Na giełdzie w Londynie 3 proc. zyskały akcje BSkyB. Największa płatna brytyjska telewizja podała lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne. Zwiększyła również wyraźnie liczbę abonentów.

Po stronie spadków znalazły się spółki, które rozczarowały wiadomościami o słabych wynikach. W Londynie połowę wartości rynkowej stracił Invensys, jeden z największych w Europie producentów automatyki i oprogramowania dla przemysłu. Spółka zapowiedziała, że w drugim półroczu jej zysk spadnie o 25 proc. w porównaniu z osiągniętym w trakcie pierwszych sześciu miesięcy.

W Paryżu o 3 proc. potaniały akcje Cap Gemini, jednej z największych spółek specjalizujących się w konsultacjach informatycznych. Prezes spółki, Paul Hermelin zapowiedział, ze bieżący rok będzie trudny dla koncernu.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wieści z ONZ ożywiły handel na światowych giełdach