Czytasz dzięki

Wietnam, Czechy i Luksemburg w jednej lidze

ŁO
opublikowano: 13-09-2019, 21:45

Jeśli szukasz zmiany w życiu i myślisz o pracy poza granicami kraju, to koniecznie przejrzyj ten ranking. Polska też przyciąga obcokrajowców i awansowała o 15 pozycji.

- Wietnam powinien znajdować się na radarze pracowników, jeśli kiedykolwiek marzyli o przeprowadzce za granicę - podaje telewizja CNBC

Zobacz więcej

Paszporty

Fotolia

Luksemburg oferuje wprawdzie bajeczne zarobki i bezpieczeństwo pracy, Panama zapewnia równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, ale to Wietnam jest najlepszym miejscem dla pracowników z obcych krajów. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Expat Insider 2019 przygotowanego przez firmę InterNations. 

Wyniki są zaskakujące, bo wiele azjatyckich państw raczej nie ma zbyt dobrej opinii o warunkach pracy, przestrzeganiu praw pracowników, czy zarobków. Autorzy indeksu zebrali dane od ponad 20 tys. emigrantów reprezentujących 182 narodowości, którzy rozproszeni są po 187 krajach. To głównie emeryci, studenci, kadra kierownicza i wykwalifikowani pracownicy. W zdecydowanej większości to osoby mające wyższe wykształcenie - 84 proc. Mowa więc o typowych ekspatach, czyli wysokiej klasy specjalistach, którzy opuścili ojczyznę, aby pracować za granicą. Tacy pracownicy otrzymują lepsze warunki do pracy i życia.

Wietnam wyprzedza Czechy i Luksemburg. Kolejne miejsca zajmują popularne „raje na ziemi”, czyli kraje, które szczycą się dobrą marką - Niemcy, Holandia i Norwegia.  

Polska zajmuje 11 miejsce, ale awansowaliśmy aż o 15 pozycji w porównaniu z zeszłoroczną edycją. Dobrze wypadliśmy we wskaźniku badającym perspektywy kariery i satysfakcję z pracy (9 miejsce), jako tako prezentujemy się pod względem ekonomii i bezpieczeństwa pracy (16 lokata), ale pogrążył nas rating mierzący rozdział życia zawodowego od prywatnego. Tutaj zajęliśmy 27 miejsce, choć wyprzedziliśmy np. Kanadę i Luksemburg, więc z zachowaniem równowagi mają problemy liderzy różnych rankingów dobrobytu.  

TOP10 krajów w indeksie „praca za granicą” 

1. Wietnam

2. Czechy

3. Luksemburg

4. Niemcy

5. Holandia

6. Norwegia

7. Estonia

8. Tajwan

9. Panama

10. Izrael

11. Polska

Indeks dotyczący pracy za granicą jest jednym z kilku składowych ogólnego zestawienia. Pozostałe sprawdzają jakość życia, łatwość osiedlania się, finanse osobiste i życie rodzinne. Każdy z indeksów składa się z kolei w różnych podkategorii. Pierwsze miejsce w generalnym rankingu najlepszych państw dla osób mieszkających na obczyźnie zajął Tajwan, a kolejne Wietnam, Portugalia, Meksyk, Hiszpania, Singapur, Bahrajn, Ekwador, Malezja i Czechy.  

Polska w "generalce" jest na 34 miejscu. Życie zawodowe nie jest więc decydującym czynnikiem wpływającym na ocenę danego miejsca wystawianą przez wykwalifikowanych imigrantów. Stany Zjednoczone kiedyś były dla wielu wyśnionym kierunkiem. Teraz jest gorzej.  

- Jeszcze w 2014 r. ekspaci ocenili ten kraj jako piąte najbardziej pożądane miejsce do przeprowadzki. W tym roku Stany Zjednoczone zajmują 47 miejsce - zauważa agencja Bloomberg.  

Pewnych odpowiedzi daje wskaźnik określający poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji - USA wypadły tutaj gorzej niż Rosja. Jeszcze niżej jest Wielka Brytania za sprawą obaw o skutki wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej.  

Bloomberg podaje, że imigranci mieszkający w Stanach Zjednoczonych wyrażają obawy związane z polityką Donalda Trumpa, w tym z próbami tłumienia imigracji. Zauważają uprzedzenia wobec obcokrajowców. Problemem USA są też wysokie koszty opieki zdrowotnej, która dla wielu osób jest po prostu nieosiągalna. 

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy