Wietnamska gospodarka jeszcze przyspiesza

opublikowano: 27-12-2018, 12:16

Wzrost gospodarczy Wietnamu zdynamizował się w czwartym kwartale br. Silny sektor wytwórczy pomógł temu południowo-wschodnio azjatyckiemu tygrysowi pozostać w gronie najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie.

W ciągu trzech miesięcy do grudnia włącznie, PKB Wietnamu wzrósł o 7,3 proc. w ujęciu rocznym. Oznacza to znaczące przyspieszenie ekspansji wobec kwartału wcześniej, kiedy to gospodarka rozwijała się w tempie 6,82 proc. po korekcie, wynika z danych Generalnego Biura Statystycznego w Hanoi. Tym samym wynik za cały 2018 r. wyniósł 7,1 proc. i przewyższył medianę prognoz ekonomistów kształtującą się na poziomie 6,9 proc.

Produkcja jest jasnym punktem gospodarki – ocenił Nguyen Bich Lam, szef urzędu statystycznego. Spodziewa się, że wzrost pozostanie silny w przyszłym roku, ponieważ umowy o wolnym handlu zwiększają eksport.

Wchodząc w szczegóły, produkcja zwiększyła się w całym roku o 13 proc., zrealizowane zagraniczne inwestycje bezpośrednie wzrosły o 9 proc.  Z kolei eksport odnotował wzrost rzędu 13,8 proc. Ceny konsumenckie zwiększyły się w grudniu o 2,98 proc.  licząc rok do roku, w porównaniu z medianą szacowaną na 3,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane