Czytasz dzięki

Wietnamska gospodarka zaskoczyła wzrostem

opublikowano: 29-06-2020, 07:14
aktualizacja: 29-06-2020, 07:14

Jedna z najdynamiczniej rozwijających się do niedawna gospodarek wschodniej Azji odnotowała zaskakujący wzrost w drugim kwartale. PKB Wietnamu wzrósł bowiem w okresie kwiecień-czerwiec 2020 r. o 0,36 proc. w porównaniu z wynikiem sprzed roku, wynika z zaprezentowanych danych przez Generalny Urząd Statystyczny.

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała spadek wskaźnika o 0,9 proc. 

Zobacz więcej

Wietnam

Bloomberg

Dane za pierwszy kwartał zostały zrewidowane do +3,68 proc.

Wietnamka gospodarka mocno uzależniona od eksportu również mocno dotknięta została obostrzeniami i kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa, jednak na tle konkurentów radzi sobie nadzwyczaj dobrze notując jeden z najlepszych wyników w regionie Azj Południowo-Wschodniej. 

W maju premier Nguyen Xuan Phuc prognozował, że gospodarka może w tym roku osiągnąć poziom wzrostu w przedziale 4-5 proc. 

Dane urzędu statystycznego wskazują również, że w czerwcu o 2 proc. spadł eksport w ujęciu rocznym, ale w porównaniu z majem zwiększył się o 4,2 proc. Nadwyżka handlowa wyniosła w czerwcu 500 mln USD wobec sięgającego 900 mln USD deficytu miesiąc wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane