WIG20 faluje na sesji pod specjalnym nadzorem

Kamil Zatoński
opublikowano: 19-12-2008, 10:23

W pierwszej godzinie sesji indeks blue chipów nie obrał jednoznacznego kierunku. To ma jednak niewielkie znaczenie, bo  i tak najważniejsze będzie to, jak przebiegnie ostatnia godzina.

WIG20 rozpoczął dzień od spadku o 0,8 proc. do 1776 pkt. Dość szybko się jednak podniósł i już po kilkunastu minutach WIG20 przekroczył 1800 pkt. Zatrzymał się tuż nad tym poziomem i znów zawrócił. Przeciąganie liny trwa, a obroty nie rzucają na kolana (niespełna 70 mln zł na WIG20 w pierwszej godzinie).

Więcej dzieje się na kontraktach terminowych na główny indeks, gdzie obroty na serii grudniowej i marcowej przekroczyły już 300 mln zł (łącznie). Obie serie handlowane są z kursem 1790-1791 pkt. W ostatnich dniach inwestorzy rolowali pozycję z serii wygasającej na następną (obrazował to zmieniająca się liczba otwartych pozycji, tzw. LOP). To plus podjęta wczoraj decyzja GPW o zawężeniu dopuszczalnych poziomów wahań kursów akcji z WIG20 i futures oraz fakt, że Komisja Nadzoru Finansowego traktuje dzisiejszą sesję jako „specjalną”, zmniejsza prawdopodobieństwo nadzwyczajnych wahań. Wydaje się, że tym razem skończy się na burzy medialnej, a tajemniczy inwestor, który miał (ma?) dużą krótką pozycję w kontraktach, „rozliczy” się z rynkiem w bardziej subtelny sposób.

Na szerokim rynku wyraźnie spada kurs Dom Development. Analitycy Wood&Co. rekomendują sprzedaż walorów dewelopera. Wczoraj poinformował on o kolejnym w tym roku obniżeniu planu sprzedaży mieszkań. Firmie uda się znaleźć chętnych na co najwyżej 1 tys. lokali.

Spada też kurs Dudy. Analitycy ING obniżyli rekomendację dla akcji spółki do „sprzedaj” z „trzymaj”.

O 6 proc. dołuje wycena ADS-u. Wczoraj dystrybutor alkoholi obniżył prognozę zysku netto z 8,5 do 5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane