WIG20 najmocniejszym indeksem w Europie

Konrad Ryczko Analityk Makler Papierów Wartościowych
opublikowano: 19-09-2022, 17:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pierwsza sesja tygodnia w Warszawie przyniosła wzrost głównego indeksu, WIG20, o 1,69%, do poziomu 1527 pkt. mWIG40 zyskał 1,25%, podczas gdy sWIG80 stracił 0,18%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 806 mln z czego 677 mln przypadło na indeks „blue chip'ów”.

Adobe Stock

Początek tygodnia na rynkach w Europie mijał pod znakiem ograniczonej aktywności za sprawą dnia wolnego od handlu w Londynie (pogrzeb Królowej). Sam start sesji charakteryzował się nieco gorszymi nastrojami, w tym mocnymi spadkami kryptowalut. Docelowo jednak rozpoczęcie handlu na rynku kasowym w USA pozwoliło na odreagowanie. Inwestorzy czekają na środowa decyzję Fed w zakresie stóp procentowych. Rynek obawia się iż dalsze agresywne zacieśnianie (75-100pb) podbija ryzyka dla gospodarki USA.

Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o blisko 150 mln obrotu na akcjach CD Projektu (0,16%). Początek sesji przyniósł podbicie akcji o blisko 8%. W weekend widoczny był wzrost zainteresowania Cyberpunkiem m.in. na Steam po niedawnej premierze anime Edgerunners (związanej z grą) na Netflixie. W zakresie głównego indeksu warto również wspomnieć o ponad 5% podbiciu walorów PGE i blisko 4% wzrostach CCC i Santandera. 14,3% spadki, na szerokim rynku, zanotowały akcje Vigo Photonics, które podało wyniki za półrocze (i guidance) przed sesją.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 był dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Z uwagi na ograniczoną aktywność zagranicy trudno jednak wyciągać z tego faktu jednoznaczne wnioski. W ujęciu technicznym próbujemy formować strefę wsparcia w rejonie 1450-1500 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane