WIG20 najwyżej od marca

Małą euforia obserwowana w piątek na parkietach zachodnioeuropejskich szybko dotarła nad Wisłę.

WIG20 wyszedł na blisko trzymiesięczne maksima (+1,7 proc.), ciągnięty przez 2 proc. odbicie DAXa z miesięcznych minimów. Nastroje poprawiły dobre dane o niemieckim handlu zagranicznym i produkcji przemysłowej wiodącej gospodarki strefy euro. Tymczasem odczyt z amerykańskiego rynku pracy wypadł zgodnie z prognozami, co złagodziło obawy, że Fed będzie zmuszony zmniejszyć wsparcie dla gospodarki. Notowania w segmencie blue chipów w górę ciągnął KGHM (+3,2 proc.). Mimo ostatnich spadków cen miedzi spółka nie planuje zmiany prognoz finansowych na ten rok.

Straty z pierwszej części handlu odrobiło PGNiG (+1,9  proc.). Zalecenie dla spółki, z "redukuj" do "sprzedaj", obniżył DI BRE. Cena docelowa akcji poszła jednak w górę o 6 proc., do 5,3 zł. 0,7 proc. zyskała JSW. Jak w rozmowie z PAP przyznał prezes Jarosław Zagórowski, spadki notowań węgla koksowego na rynku mogą przełożyć się na ceny w umowach na trzeci kwartał. Piąty dzień z rzędu taniały papiery Bogdanki (-0,3 proc.). Do „sprzedaj” zalecenie dla papierów spółki obniżył DM PKO BP. Wycenę cięto ze 140 zł do 115,8 zł.

Wyraźna przewaga kupujących utrzymywała się w segmencie małych i średnich spółek. mWIG40 zyskał 0,4 proc., a sWIG80 znalazł się najwyżej od połowy lipca 2011 r., notując 1,1 proc. zwyżkę. Hossa w pełni trwa w branży dystrybutorów farmaceutyków. Farmacol zyskał 4,1 proc., a Pelion poprawił pięcioletnie rekordy (+3,0 proc.), po tym jak kupno papierów zaleciło BM BGŻ. Historyczne maksima poprawiły notowania Magellana (+0,8 proc.). BM BGŻ podwyższyło wycenę akcji spółki do 69,5 zł, biuro podtrzymało zalecenie „kupuj”.

Pogłębić historyczne minima próbowali jednak sprzedający akcje NWR (-3,5 proc.). Rekomendację dla spółki do "sprzedaj" obniżył Komercni Banka. Wycenę cięto prawie o dwie trzecie, do 28 CZK, co oznacza ponad 10 proc. potencjał spadkowy. Z trzymiesięcznych maksimów osunęły się notowania Wasko (-1,2 proc.). Spółka wypłaci 4 gr. dywidendy na akcję. Sześciodniową serię zwyżek zakończył Orzeł Biały (-1,9 proc.), którego papiery straciły w wyniku kwietniowo – majowej wyprzedaży 44 proc. wartości. Dywidenda z zysku za ubiegły rok sięgnie 22 gr. na akcję. Na dziesięciomiesięcznych szczytach ustabilizowały się notowania Compu (+0,1 proc.). Wycenę papierów do 63 zł podwyższyło ING. Nadal jednak zaleca trzymanie akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / WIG20 najwyżej od marca