WIG20: opór został, ale to nie koniec wzrostów

Artur Szymański
09-04-2004, 00:00

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła zyski posiadaczom akcji. Pomijając nerwowe otwarcie, indeksy skokowo wspinały się przez dalszą część czwartkowego handlu. W ostatniej godzinie notowań WIG20 zmierzył się z silnym oporem na 1833 pkt. Podobnie jak we wtorek, w czwartek okazał się on zbyt silny dla byków. Jednak w odróżnieniu od tamtej sesji indeks blue chipów zakończył dzień na plusie. Inwestorzy wierzą we wzrosty, dlatego nie było wczoraj chętnych do sprzedaży akcji. Przedświąteczna atmosfera odbiła się jednak na aktywności handlujących — obroty były niskie. Handel największymi spółkami wyniósł zaledwie 150 mln zł.

Czwartkowym wzrostom w Warszawie pomogła dobra atmosfera na rynkach zachodnich. Inwestorzy w Eurolandzie kupowali akcje w obliczu dobrych informacji opublikowanych przez Yahoo, Della i General Electric. Do otwarcia rynków w USA na sporych plusach przysłużyła się też wiadomość, że liczba tzw. nowych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 328 tys. Tak mało nie było ich od ponad trzech lat.

Wysokie otwarcie na Wall Street doprowadziło do ustanowienia maksimum w Warszawie na poziomie 1832,8 pkt, czyli niemal dokładnie na oporze wyznaczonym przez prostą pociągniętą przez szczyty z początku września 2003 r. i marca 2004 r. Wprawdzie nie udało się go przebić, ale zamknięcie wypadło tuż poniżej. To poprawa w porównaniu z wtorkiem, kiedy niepowodzenie przy oporze zniechęciło inwestorów. Przy sprzyjającej koniunkturze na Zachodzie, ataku na szczyt można się spodziewać już na początku przyszłego tygodnia.

Rynek na wysokim poziomie trzymały banki i PKN Orlen. Przez cały dzień bardzo dobrze zachowywały się BA CA i zależny od niego BPH. Ten drugi poinformował, że zysk netto grupy w I kwartale 2004 r. wyniósł około 104 mln zł. Potwierdził też zapowiedzi, że w tym roku uda mu się zwiększyć wynik netto w stosunku do ubiegłorocznych 323 mln zł. Mocno zdrożał PKN Orlen. NWZA płockiego koncernu dokonało zmianach personalnych w radzie nadzorczej. Jej szefem został Jan Waga, prezes Kulczyk Holding.

Największym zainteresowaniem cieszyły się papiery Telekomunikacji, która odrobiła część strat z końcówki środowego handlu. Dziś inwestorzy odkupywali akcje operatora, których w środę nerwowo się pozbywali w wyniku plotki, że Skarb Państwa zerwał rozmowy z France Telecom. Wczoraj papiery TP SA zakończyły dzień 1,6-proc. wzrostem. Na szerokim rynku błyszczały spółki odzieżowe — trzy najlepsze firmy pod względem dziennej stopy zwrotu to Próchnik, Wólczanka i Vistula. We wszystkich udziały ma PZU. Gracze spekulują, że może dojść do ich połączenia, bądź nawiązania ścisłej współpracy. Zawieszone były obroty papierami Polfy Kutno, na które włoska firma Recordati ogłosiła wezwanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WIG20: opór został, ale to nie koniec wzrostów