WIG20 triumfuje nad S&P500

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 21-12-2018, 14:22

Pod koniec listopada zwracaliśmy uwagę, że WIG20 nie tylko przestał zachowywać się słabo w porównaniu np. z amerykańskim S&P 500, ale próbuje nawet wykazać się relatywną siłą.

Grudzień jak dotąd jeszcze bardziej nasilił to zjawisko i to w stopniu jakiego chyba nikt się nie spodziewał. Trend wzrostowy siły relatywnej trwający mniej więcej od września gwałtownie przyspieszył.

To przede wszystkim efekt tego, że rodzimy indeks okazuję się zaskakująco odporny na najsilniejszą od dawna korektę na Wall Street, gdzie wyprzedaży uległy m.in. modne w poprzednich latach akcje spółek e-commerce typu "FAANG".

Na krótką metę nie zdziwiłaby nas solidna korekta w dół po tak gwałtownym wzroście współczynnika siły relatywnej, ale podobnie jak w listopadzie i teraz podkreślamy, że ostatnie wydarzenia mają być może bardziej długoterminowy wymiar. Po latach bardzo słabego zachowania rodzimych blue chips obserwujemy na wykresie formację, która mogłaby teoretycznie zapowiadać jakiś trwalszy przełom.

Chociaż scenariusz trwałej siły WIG20 na tle np. S&P; 500 ciągle na tym etapie - po latach słabości - wydawać się może "pobożnym życzeniem", to już teraz warto zastanowić się co musiałoby się stać, aby się spełnił. Naszym zdaniem te warunki to: (a) trwałe osłabianie się dolara względem innych walut (bo USD jest ujemnie skorelowane z WIG20 i rynkami wschodzącymi), (b) brak jakichś politycznych szoków, które mogłoby "wygonić" kapitał zagraniczny z naszego rynku. Ciekawie natomiast wygląda w tym kontekście perspektywa uruchomienia PPK w przyszłym roku - w co najmniej połowie część akcyjna ich portfeli będzie musiała być inwestowana w spółki z WIG20.

Abstrahując już od tych rozważań warto zwrócić uwagę też na pewien "ponadczasowy" wymiar ostatnich zdarzeń - w naszych analizach często podkreślamy znaczenie dywersyfikacji portfela, rozumianej jako obecność w portfelu różnych aktywów, z różnych rynków. Taka dywersyfikacja pozwoliłaby "załapać się" na ostatni pokaz siły WIG20 przy jednoczesnym pogorszeniu stóp zwrotu za oceanem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu