Czytasz dzięki

WIG20 w końcu nabrał mocy

opublikowano: 04-11-2019, 22:00

Inwestorzy rzucili się do kupowania polskich akcji. Sprzyjają temu dobre nastroje na giełdach zagranicznych.

Mówi się, że na GPW nie ma hossy bez banków i KGHM — wczoraj miedziowa spółka była liderem sesji, a dzielnie sekundowały jej instytucje finansowe. Wyróżniał się zwłaszcza mocno ostatnio przeceniony Alior Bank, a przy sporych obrotach rósł kurs PKO BP. Dynamiczne odbicia z dołka zaliczyły akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Doprowadziło to do zwyżki indeksu o ponad 3 proc. W tym roku taki imponujący wzrost zanotowano tylko raz — ostatniego dnia sierpnia. Był to zapowiedzią dłuższej serii zwyżek.

— Wzrost indeksu WIG20 o ponad 3 proc. to pokłosie tego co się działo przez ostatni weekend. Przede wszystkim zapowiedzi porozumienia handlowego między Chinami a krajami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), co mogłoby stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu. Do tego doszły nadzieje na przygaszeniesporu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Takie informacje naturalnie pomagają rynkom wschodzącym, a Polska do tego grona należy. Nasze akcje były też w ostatnich miesiącach mocno przecenione. Stąd teraz wzrost spółek typowo cyklicznych, jak KGHM, czy wcześniej mocno wyprzedawanych, jak energetyka i banki — komentuje Robert Maj, szef działu analiz Ipopemy Securities.

Dobre nastroje na rynkach zagranicznych zapanowały już w piątek, kiedy GPW ze względu na święto nie pracowała. Na Wall Street indeksy poszły tymczasem w górę — DJ urósł o 1,1 proc., a NASDAQ o 1,13 proc. Wczoraj dobra passa była kontynuowana — indeksy po otwarciu sesji za oceanem biły rekordy (DJ uczynił to po raz pierwszy od lipca), a pożywką dla byków stały się optymistyczne wieści z frontu wojen handlowych. Spekuluje się, że USA i Chiny domykają rozmowy w sprawie częściowej umowy.

To dobra wiadomość dla rynków wschodzących. Jak zwraca uwagę Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, według obliczeń analityków Credit Suisse w tygodniu kończącym się 30 października po raz pierwszy od 27 tygodni fundusze akcji emerging markets odnotowały napływy w wysokości 1,4 mld USD — wynika z raportu datowanego na 4 listopada.

Tymczasem z badania firmy IMS Marit wynika, że pogłębia się kryzys w polskim sektorze przemysłowym. WskaźnikPMI spadł w październiku do poziomu 45,6, odnotowując najniższą wartość od połowy 2009 r. Widać to po notowaniach mniejszych spółek — sWIG80 zyskał wczoraj skromne 0,4 proc. Nieco lepiej wypadł mWIG40, który zyskał 1,6 proc.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Kamil Kosiński

Polecane