WIG20 zawraca ze szczytu

Kamil Zatoński
21-10-2009, 10:26

Brak zdecydowania na rynkach zagranicznych zepchnął indeks blue chipów z rocznego szczytu. Straty nie są jednak duże. Na  początku sesji skalą obrotów wyróżnia się CEZ, a skalą wzrostu – NFI Magna Polonia.

WIG20 rozpoczął sesję od spadku o 0,19 proc. do 2344,16 pkt. Po 90 minutach handlu straty są większe, ale nie na tyle by nie móc myśleć o pozytywnym finiszu sesji. Na giełdach europejskich – w odróżnieniu od parkietów w USA i Azji – przeważają symboliczne wzrosty.

Wśród największych spółek po kilku sesjach spadków oddech łapie Agora, drożejąca dziś o niespełna 1 proc. Przy dość sporych obrotach spada natomiast wartość Asseco Poland.

Znów spore obroty można zaobserwować na akcjach CEZ-u. Jak zwracaliśmy uwagę już wczoraj, może to być związane z przemeblowaniami w portfelach funduszy pod kątem konkurencyjnej oferty PGE. Większość handlu walorami CEZ to umówione transakcje o dużym wolumenie. Kurs spółki wyraźnie rośnie.

Tylko w nieco niższym tempie zyskuje PGNiG, choć „Parkiet” straszy tytułem artykułu, mówiącym o obniżeniu perspektywy ratingu spółki do negatywnej. Przedstawiciel agencji EuroRating podkreśla jednak, że PGNiG ma bezpieczną strukturę finansowania i wystarczającą płynność.

Najmocniej drożejącą spółką jest dziś NFI Magna Polonia, która wczoraj poinformowała o nawiązaniu współpracy między spółką zależną Info-TV-FM a CenterNetem, podmiotem z grupy NFI Midas. Na razie uruchomiony ma być pilotażowy program telewizji mobilnej.

W czołówce są też Swarzędz, Euromark (pogoda nadal sprzyja wynikom spółki), a także budowlany Resbud. Przy niewielkich obrotach drożeją akcje PA Nova. Spółka zainaugorwała dziś sezon wyników kwartalnych spółek z GPW. Jej zysk netto w trzecim kwartale był trzy razy większy, niż przed rokiem, a w sumie po dziewięciu miesiącach jest o jedną piątą większy, niż w analogicznym okresie 2008 r.


Korygują się dziś za to mocno rozgrzane w ostatnich dniach kursy Sfinksa i Dropu.

Spada też kurs Sygnity. Walne zgromadzenie upoważniło zarząd do przeprowadzenia emisji do 1,18 mln akcji. Jak jednak mówi Piotr Kardach, prezes spółki, jeśli „zadziałają wszystkie inne instrumenty, emisji wcale może nie być”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / WIG20 zawraca ze szczytu