WIG20 zmierza do 3500 pkt

Adrian Boczkowski
opublikowano: 03-02-2011, 00:00

Tyle będzie wart indeks blue chipów za rok, jeśli zrealizują się

najbardziej optymistyczne wyceny brokerów z ostatnich tygodni

WIG20 to najważniejszy indeks GPW, na którym opierają się najpopularniejsze kontrakty terminowe. Znajdują się w nim z założenia największe i najpłynniejsze spółki notowane na naszym rynku, które są w polu zainteresowania wielu brokerów. Również tych zagranicznych. Raportów jest wiele, podobnie jak punktów widzenia. Analiza rekomendacji i wycen dla spółek z WIG20 może pomóc zorientować się, w którym kierunku zmierza indeks.

Do naszej analizy wzięliśmy rekomendacje domów maklerskich, które mają najwyżej trzy miesiące. To raporty, które powstały najwcześniej w ostatnim sezonie publikacji wyników kwartalnych (skończył się w połowie listopada). Wynikające z nich 12-miesięczne ceny docelowe wypadają z reguły na przełom 2011 i 2012 roku. Tak możemy stworzyć prognozę zachowania WIG20 w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Raportów z wycenami fundamentalnymi jest bardzo dużo (ponad 170). Zapewniają one dobre rozeznanie w oczekiwaniach rynkowych względem konkretnych spółek (prognozy wyników), a tym samym — względem całego indeksu. W symulacji wzięliśmy pod uwagę potencjalną marcową rewizję składu WIG20, po której z indeksu mogą wypaść Cyfrowy Polsat i Polimex. Zastąpić powinni ich Kernel oraz Bogdanka. Ewentualne wzięcie pod uwagę obowiązującego jeszcze do ostatniego tygodnia marca obecnego składu WIG20 nie zmieniłoby tu wiele. Dlatego, aby nie gmatwać metodologii naszych obliczeń, opieramy się od razu na przewidywanym startowym udziale każdej spółki w nowej odsłonie indeksu (zobacz obok). Tam, gdzie sytuacja rynkowa okazała się bardzo dynamiczna, zawęziliśmy badamy okres do ostatniego miesiąca. Tak było z KGHM i wycenami 120 zł za akcję z listopada, które — jak mogłoby się wydawać — nie odzwierciedlają późniejszych zmian na rynku miedzi. Mimo to Jan Tomanik z Wood Co. 1 lutego podtrzymał 12-miesięczną wycenę (133 zł) akcji miedziowego konglomeratu. Obok niej nie mogliśmy przejść obojętnie.

Generalnie rekomendacje zakładają wzrosty. Gdy odrzucimy skrajne wyceny i weźmiemy pod uwagę ich mediany, to w perspektywie końca roku można byłoby spodziewać się WIG20 przy 2967 pkt, czyli 8,8 proc. powyżej wtorkowego zamknięcia. To wyraźnie mniej niż rezultat z zeszłego roku — plus 14,9 proc. Przebija go jednak prognoza wartości WIG20 oparta na najbardziej optymistycznych wycenach brokerów. W tym scenariuszu WIG20 powędrowałby powyżej 3,5 tys. pkt (wzrost o 30,5 proc.). Najwięcej wnieść mogą tu PKO BP, KGHM, Pekao i PGE — łącznie aż 543,5 pkt (zobacz niżej). Ewentualne nowe spółki w WIG20 (po marcowej rewizji rocznej), czyli Kernel i Bogdanka, mogą, zdaniem brokerów, wnieść maksymalnie niecałe 33 pkt.

Inwestorów na pewno ucieszy, że nawet

negatywny scenariusz oparty na najbardziej pesymistycznych rekomendacjach brokerów nie wróży katastrofy. Według niego, WIG20 spadłby do 2404,34 pkt. To 11,9 proc. poniżej stanu z wtorkowego zamknięcia (2727,96 pkt). Głównym założeniem, które musiałoby się tu wypełnić, jest mocny spadek kursów KGHM i PKN Orlen. Przy dojściu tylko tych dwóch spółek do najniższych wycen brokerów z ostatnich tygodni (spadek o 31-38 proc.), WIG20 straciłby ponad 160 pkt (zobacz obok).

Dla inwestorów, których interesują pojedyncze spółki, atrakcyjne mogą okazać się również blue chipy o mniejszej wadze w WIG20. Tu bowiem niektórzy analitycy spodziewają się dużych zmian kursów. Dla przykładu najwyższa wycena TVN mówi o potencjale wzrostu kursu o aż 53 proc., a w przypadku Asseco Poland, GTC czy PBG — o blisko 40 proc. Dla fanów krótkiej sprzedaży, która już w tym roku może stać się powszechniej dostępna, branżowi analitycy również mają swoje typy. To m.in. BRE Bank (-25 proc.).

Wśród uczestników WIG20 można znaleźć również takie spółki, do których wszyscy analitycy mają pozytywne nastawienie. Bazując na rekomendacjach z ostatnich trzech miesięcy, są cztery takie przypadki. Najbardziej pesymistyczne fundamentalne wyceny PZU i Tauronu są wyższe od obecnego kursu o 6-7 proc. Tymczasem najwyższe — o blisko 40 proc. W przypadku Asseco Poland i GTC minima brokerów mówią o wzroście kursów o 11 proc., a maksima zakładają potencjał do 20-25 proc. zwyżki.

WIG20 ma konstrukcję indeksu cenowego, do którego wyliczania brane są jedynie kursy. Tymczasem wyceny analityków biorą z reguły pod uwagę wypłatę ewentualnej dywidendy. Dla inwestorów, którzy kupują bezpośrednio akcje, nie ma to większego znaczenia. Grając jednak na kontraktach, trzeba odpowiednio skorygować fundamentalny potencjał WIG20. Obecnie stopa dywidendy dla WIG20 to 3,3 proc. KGHM zapowiada już wyższą wypłatę z zysku niż przed rokiem, ale w przypadku wielu spółek sprawa nie jest już tak prosta. Przy założeniu stopy dywidendy na 3,5 proc., teoretyczny optymistyczny wariant dla WIG20 mówi o 3435 pkt, oparty na medianie wycen — 2864 pkt, a pesymistyczny — 2320 pkt.

Warto też pamiętać, że fundamentalne rekomendacje analityków opierają się na wielu założeniach i przewidywaniach. Patrząc na wiele raportów, eliminujemy ryzyko specyficzne dla konkretnego analityka. Z drugiej strony, są analitycy ze świetnym wyczuciem biznesu spółki i sytuacji rynkowej. Problemem wciąż pozostaje do tego ryzyko systemowe. Jeśli otoczenie naszej giełdy będzie stabilne, nasze wyliczenia powinny w dużej mierze się sprawdzić. Jeśli jednak zobaczymy zawirowania na miarę upadku Lehman Brothers czy bankructwa któregoś z większych krajów Europy, to reakcja rynków będzie oczywista. Szansą dla WIG20 są na pewno rosnąca globalna moda na fundusze krajów wschodzących (ale i tu obserwujemy chwilowe zawirowania), nadpłynność rynków finansowych, a także spółki poprawiające z reguły wyniki.

Na nich liczy obóz byków

Analityk Broker Spółka Cena Możliwy wpływ

docelowa (zł) na WIG20 (pkt)

Simon Nellis Citigroup PKO BP 60 175

Tomasz Duda Ipopema KGHM 228 112

Michael Huttner JP Morgan PZU 472 97

Jovan Sikimic Raiffeisen Pekao 218 81

Fred Barasi Goldman Sachs PGE 31 79

Na nich liczy obóz niedźwiedzi

Analityk Broker Spółka Cena Możliwy wpływ

docelowa (zł) na WIG20 (pkt)

Jan Tomanik Wood Co. KGHM 133 -88

Tamas Pletser ING Orlen 33 -73

Günter Hohberger Erste PKO BP 38 -37

Mark MacRae KBC Pekao 153,5 -30

Herve Drouet HSBC TP 15,3 -18

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane