WIG20 zszedł poniżej 1500 pkt

JO
opublikowano: 27-10-2008, 09:11

Indeks rodzimych blue chipów spadł na  otwarciu poniżej kolejnego ważnego poziomu, tym razem 1,5 tys. pkt. Tym samym kolejny raz pogłębił dno bessy.

Minusowa sesja na azjatyckich parkietach negatywnie wpłynęła najpierw na kontrakty na WIG20, a potem na rynek kasowy. WIG20 spadł na otwarciu poniżej 1,5 tys. pkt. do poziomu 1493 pkt.

Za tak kolejną, dynamiczną przecenę głównego warszawskiego indeksu odpowiadają: KGHM, dwa największe polskie banki oraz TPSA.

Tuż po otwarciu lubiński koncern miedziowy spadał o ponad 5 proc. Za akcje KGHM płaci się niewiele ponad 20 zł. Niewykluczone, że w trakcie dzisiejszej sesji ten poziom zostanie pokonany. Dodatkowo notowania spółki osłabia gwałtownie taniejąca, na giełdzie metali w Londynie, miedź, za której tonę płaci się około 3,6 tys. USD.

Na dzisiejszej sesji kiepsko radzą sobie również państwowy PKO oraz bank Pekao. O godz. 9:15 ten pierwszy spadał o 5,1 proc. Notowania PKO dodatkowo osłabia minusowa sesja jego niedoszłego partnera, węgierskiego OTP, który na giełdzie w Budapeszcie traci około 12 proc. Natomiast największy polski bank – Pekao SA – idzie w dół o 4,8 proc. Za jedną akcję tej instytucji trzeba zapłacić mniej niż 100 zł, czyli najmniej od ponad 4 lat!

W poniedziałek inwestorzy pozbywają się nawet najbardziej defensywnych papierów. Największy polski telekom – TPSA – oddaje 4,7 proc. Za walory państwowego giganta płaci się mniej niż 18 zł.

Teraz inwestorzy oczekują publikacji indeksu klimatu gospodarczego niemieckiego instytutu Ifo. W październiku prognozuje się jego spadek z 92,9 pkt. do 91 pkt. Analitycy nie mają złudzeń. Jeżeli rzeczywiście tak będzie to indeks Ifo znajdzie się najniżej od 5 lat! Jego odczyt podany zostanie o godz. 10. 

O godz. 9:35 WIG20 tracił 4,08 proc. Dużo lepiej, choć pod kreską wypadają maluchy i średniaki. MWIG40 oddawał 0,9 proc., a sWIG80 szedł w dół o 0,85 proc. Obroty na rynku są niewielki i wynoszą około 40 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / WIG20 zszedł poniżej 1500 pkt