Wikipedia ma 15 lat - co sprawdzają Polacy?

ŁO
opublikowano: 15-01-2016, 14:16

Twórcy i fani Wikipedii świętują w piątek 15 urodziny encyklopedii, która stała się symbolem naszych czasów.

Internetowa encyklopedia ma 15 lat. To sporo czasu w perspektywie szybkiego rozwoju internetu, ale niewiele w porównaniu ze słynną Encyklopedią Britannica, która pojawiła się na rynku w 1768 r.  

wikipedia.org

Ośrodek badawczy Pew Research Center zbadał po raz kolejny oszałamiającą popularność Wikipedii i przygotował raport z okazji jej urodzin. Wikipedia dostępna jest już w ponad 280 językach, a najpopularniejsza jest niezmiennie wersja angielska, która zanotowała 97,2 mld odsłon.  

Drugie miejsce na liście popularności zajęła wersja japońska (15 mld), natomiast podium uzupełniła hiszpańska (14,3 mld). Na kolejnych pozycjach były wersje: niemiecka (13 mld), rosyjska (12 mld), francuska (9,2 mld), włoska (6,4 mld), chińska (4,9 mld), portugalska (4,1 mld) i polska (3,5 mld). Jesteśmy więc w czołówce krajów, które najchętniej korzystają z internetowej encyklopedii.  

Pew Research Center stworzył też listy najpopularniejszych artykułów w minionym roku. W polskiej wersji językowej na pierwszej pozycji jest hasło „Polska”, a później „Andrzej Duda” i „Warszawa”.  

Odróżnia nas to mocno od innych krajów. W wersji angielskiej najwięcej odsłon zanotował artykuł zatytułowany: „List of deaths by year”. Użytkownicy poszukiwali też informacji na temat samej Wikipedii i Facebooka. W Japonii najpopularniejszy był wpis dotyczący popowej grupy HKT48, w Niemczech artykuł „Nekrolog_2015”, a w wersji rosyjskiej po prostu „Rosja”. 

Top 10 artykułów w polskiej Wikipedii (pod względem liczby odsłon) 

1. Polska
2. Andrzej Duda  
3. Warszawa    
4. Jan Paweł II
5. Harry Potter
6. Gwiezdne wojny
7. Niemcy
8. James Bond
9. Państwo_Islamskie
10. Paweł Kukiz

Źródło: Pew Research Center
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane