Williams: Fed zaczyna dyskusję nad ograniczeniem programu skupu obligacji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 22-06-2021, 17:48

John Williams, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych z Nowego Jorku twierdzi, że dla władz monetarnych w Stanach Zjednoczonych jest jeszcze za wcześnie na podjęcie dyskusji na temat podwyżki stóp procentowych.

John Williams, szef oddziału Fed z Nowego Jorku
John Williams, szef oddziału Fed z Nowego Jorku
fot. Bloomberg

Bankier podkreśla, że Fed dopiero zaczyna analizę skutków ograniczenia programu skupu obligacji.

Kwestia podwyżki stóp procentowych to nadal odległa przyszłość – uważa Williams, podkreślając, że w obecnej chwili ważniejszą sprawą jest analiza zasadności rozpoczęcia procesu wycofywania się z programu skupu aktywów.

Obecnie Fed kupuje obligacje skarbowe o wartości 120 mld USD miesięcznie i papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką przez agencje. Władze monetarne twierdzą, że będą kupować w tym tempie, dopóki gospodarka nie poczyni „znaczącego dalszego postępu” w kierunku celów Fed w zakresie zatrudnienia i inflacji.

Kiedy dojdziemy do punktu, w którym gospodarka spełnia warunki, które określiliśmy w oświadczeniu FOMC, dojdziemy do dyskusji na temat tego jaka powinna być stopa funduszy federalnych. To jednak jeszcze sporo czasu od dzisiaj – powiedział Williams.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane