Wino jest kobietą

opublikowano: 13-05-2013, 00:00

Niektórzy ciągle biorą je za hostessy, bo nie mieści im się w głowie, że specjalista od win może być kobietą

Wświecie sommelierów „kobiece wino” to synonim wina trudnego, złożonego z wielu aromatów i trudniejszego w odbiorze. Jest „kobiece”, bo kobiety mają lepiej rozwinięty aparat zapachowo-smakowy, zdolny je zrozumieć, odgadnąć i polubić. Ale, uwaga, nie można pomylić go z winem „babskim”, które jest wina kobiecego zupełnym przeciwieństwem: słodkie, łatwe, łagodne, jak ciociosan u cioci na imieninach. Ale w sprzeczności z kobiecymi predyspozycjami do uprawiania zawodu sommeliera stoi ciągle pokutujący stereotyp, że fachowiec od wina musi być mężczyzną. Przyznaje to Monika Bielka-Vescovi, jedna z nielicznych sommelierek w Polsce, która założyła własną szkołę tego zawodu w Krakowie. Wprawdzie za hostessę nikt jej nie brał, ale trafił się raz klient, który był zaskoczony, że to kobieta doradza mu w wyborze wina.

KOBIECY NOS: Kobiety są bardziej wrażliwe na aromaty niż mężczyźni — przyznaje polska sommelierka Monika Bielka-Vescovi (po prawej). Dlatego pną się w branży coraz wyżej, jak Juliette Pope z USA [FOT. BLOOMBERG, ARC]
KOBIECY NOS: Kobiety są bardziej wrażliwe na aromaty niż mężczyźni — przyznaje polska sommelierka Monika Bielka-Vescovi (po prawej). Dlatego pną się w branży coraz wyżej, jak Juliette Pope z USA [FOT. BLOOMBERG, ARC]
None
None

— Dostatecznie długa rozmowa i dobrze dobrane wino zmieniły jednak jego zdanie na temat kobiet sommelierek — mówi Monika Bielka-Vescovi.

Na szczęście na świecie tendencja się zmienia i coraz więcej kobiet uprawia ten zawód: na 287 zawodowych sommelierów zarejestrowanych w 23 krajach już 87 to panie. Ponadto w ostatnich latach wśród nowych adeptów tej sztuki większość stanowiły właśnie kobiety. I odnoszą niemałe sukcesy. Pod koniec marca to właśnie Veroniqe Rivest z Quebecu zdobyła jako pierwsza kobieta w historii tytuł wicemistrza w rozgrywanych co trzy lata Mistrzostwach Świata Sommelierów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów ASI. W trudnych testach, polegających m.in. na odróżnianiu bardzo podobnych win, zostawiła w tyle tłumy mężczyzn, w tym reprezentanta Polski — Tomasza Koleckiego-Majewicza.

— Kobiety są przez naturę obdarzone znacznie lepszym aparatem węchowo-smakowym od mężczyzn — przyznaje Kolecki-Majewicz, wielokrotny mistrz Polski i ekspert portalu winezja.pl.

Zwraca uwagę, że ważny „słaby punkt” pań to ich drobny organizm, który znacznie wolniej trawi alkohol i szybciej ulega jego wpływowi, nie pozwala to sommelierce na degustację większej ilości wina. Zapytany o liczbę polskich sommelierek eksperci rozkładają ręce, bo z racji ciągle nieuregulowanego statusu tego zawodu w Polsce nikt nie jest w stanie podać dokładnej liczby wszystkich osób z branży, a co dopiero dzielić je według płci. Przyznają jednak, że panie stanowią znikomy procent wśród ekspertów od wina. Ale idzie nowe. Polki już dały się poznać na świecie jako świetne winne specjalistki. Dobrym przykładem jest Monika Bielka-Vescovi. Zawodowy dyplom zdobyła w ekskluzywnej International Sommelier Guild po studiach odbytych w Denver Colorado. Teraz kształci winnych ekspertów nie tylko w Polsce, lecz także za granicą jako wykładowca londyńskiej Wine and Spirit Education Trust.

Wina kobiece

Sauvignon Blanc — wytrawne wina z tego szczepu słyną z niezwykle intensywnych aromatów, dlatego eksperci mówią, że kto raz go spróbuje, nigdy nie zapomni tego smaku. Wyczuwa się w nim owoce: cytrusy, agrest; warzywa: zieloną paprykę, szparagi, ale również pokrzywę, liście, trawę, no i, rzecz jasna, aromat „kocich siuśków”, który jest prawdziwym terminem w degustacji. Zdaniem Tomasza Koleckiego-Majewicza, to najbardziej typowa kobieca odmiana.

Pinotage — wytrawne wina czerwone z tego szczepu i miejsca potrafią pachnieć tak intensywnie, że również nie sposób je pomylić z innymi. Ekspert winezja.pl porównuje smak niektórych do „łosia zamkniętego w szafie, posmarowanego konfiturą, polanego octem, zmielonego i upłynnionego”. Takie aromaty i ich moc zazwyczaj łatwiej akceptują kobiety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane