Wiosłowanie na jednej łódce

opublikowano: 14-01-2018, 22:00

W słowach premiera odbija się echo idei stworzenia w Polsce jednolitego, silnego samorządu gospodarczego.

Od czasu, gdy Barack Obama już w pierwszym roku swojego urzędowania (2009) został laureatem pokojowego Nobla „á conto” — w kategorii honorowania na poczet przyszłych osiągnięć nic już nie zaskoczy. U nas zaczął się rozkręcać korowód zaliczkowego wyróżniania Mateusza Morawieckiego. We wrześniu 2017 r. na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju wicepremier ustąpił tytułu Człowieka Roku szefowej Beacie Szydło, natomiast po objęciu premierostwa nie ma już równych. Co prawda uzasadnienie Pracodawców RP do przyznanego w sobotę Superwektora 2017 (czytaj poniżej) wskazuje na korzenie wicepremierowskie, ale statuetka zyskała aktualny kontekst.

Pracodawcy RP (wcześniej – Konfederacja Pracodawców Polskich) szesnasty raz przyznali statuetki Wektorów oraz jednego Superwektora.
Zobacz więcej

Pracodawcy RP (wcześniej – Konfederacja Pracodawców Polskich) szesnasty raz przyznali statuetki Wektorów oraz jednego Superwektora.

Laureat wplótł do podziękowania akcenty… krytyczne wobec instytucjonalnej reprezentacji polskiego biznesu.

Lejtmotywem wystąpienia Mateusza Morawieckiego była współzależność administracji publicznej oraz przedsiębiorców, którą przedstawił obrazowo „płyniemy na jednej łódce”. Według sternika, nie wszyscy jednak wiosłują w jednym rytmie. Powtórzył też wyrażaną już wcześniej niską ocenę skuteczności organizacji przedsiębiorców/pracodawców. W słowach premiera odbija się echo idei stworzenia jednolitego, silnego samorządu gospodarczego. Ma go brakować szczególnie na poziomie UE. Szef rządu stwierdził, że o ważne dla polskiego biznesu regulacje musi walczyć „z jedną ręką zawiązaną z tyłu”. Wprost to nie padło, ale naturalne było skojarzenie z niekorzystną zmianą dyrektywy o delegowaniu pracowników. Według największych organizacji, ustawowo reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego, taka ocena ich skuteczności jest nieuzasadniona, albowiem od lat mają w Brukseli przedstawicielstwa i są dobrze umocowane w unijnych organizacjach gospodarczych. To święta prawda, tyle że jest zupełnie jak w kraju — każda w innej…

WEKTORY 2017 PRACODAWCÓW RP

Lux Med - za 25 lat traktowania priorytetowo dobra pacjenta

Pracodawcy Pomorza i Kujaw – Związek Pracodawców -za 25 lat wspierania przedsiębiorczości

Provident - za przewodzenie rynkowi finansów osobistych

Telewizja Polsat - za 25 lat rozwoju medialnego i biznesowego

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce - za sukces oraz niezłomną walkę z protekcjonizmem

Krzysztof Domarecki, twórca i przewodniczący rady nadzorczej grupy Selena FM

Wojciech Faszczewski, prezes grupy PEPEES

Paweł Gos, twórca i prezes grupy Exact Systems

Rafał Holanowski, twórca i prezes Supra Brokers

Igor Klaja, twórca i prezes OTCF, właściciela olimpijskiej marki 4F

Norbert Rethmann, twórca i przewodniczący rady nadzorczej grupy Rethmann, działającej pod marką Remondis

 

SUPERWEKTOR 2017

Mateusz Morawiecki, wiceprezes/prezes Rady Ministrów, za przekonanie polityków rządzącej partii do strategii odpowiedzialnego rozwoju oraz oddanie w niej należnego miejsca budującym dobrobyt kraju przedsiębiorcom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu