Czytasz dzięki

Wirus nie może przeszkodzić w walce z mafią

  • PAP
opublikowano: 15-06-2020, 07:28

Pandemia jest trudnym okresem dla firm, dlatego pokusa, by oszczędzać na podatkach, może być duża. Fiskus musi znaleźć złoty środek między twardym zwalczaniem szarej strefy a pomocą firmom – mówi w rozmowie z "Dziennkiem Gazetą Prawną" wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ministerstwo Finansów
Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów fot. WM, Puls Biznesu

Na uwagę, że luka w VAT w ubiegłym roku nie spadła, Sarnowski zapewnił, że w żadnym razie nie ma rozszczelnienia systemu, powrotu karuzel vatowskich ani pustych faktur. "Teraz weszliśmy w kolejne stadium uszczelniania: umacniamy zbudowany już system, a kluczem do tego jest poprawa precyzji i szybkości identyfikowania przestępców" - oświadczył.

Zapytany, czy przez pandemię luka w VAT się zwiększy, wyjaśnił, że czym innym jest luka w VAT, a czym innym kształtowanie się bieżących wpływów podatkowych. "Rzeczywiście, obserwujemy, teraz spadek wpływów. Trudno jednak powiedzieć, w jakim stopniu wywołany jest on zamrożeniem gospodarki, a w jakim stanowi skutek działania narzędzi tarczy antykryzysowej" - stwierdził.

Jak mówił, Ministerstwo Finansów nadal będzie prowadzić walkę z mafiami podatkowymi. "Co do wzrostu szarej strefy, to rzeczywiście pandemia jest trudnym okresem dla firm, dlatego pokusa, by oszczędzać na podatkach, może być duża. Szczególnie w tych branżach, które walczą o utrzymanie się na rynku" - dodał.

Zauważył, że w niektórych obszarach pandemia zmniejszyła szarą strefę, np. skalę nierejestrowanego handlu przygranicznego takimi towarami, jak papierosy i alkohol. "Z kolei przez wzrost produkcji środków biobójczych cena alkoholu etylowego gwałtownie wzrosła tak, że stał się on mniej dostępny dla podmiotów działających w szarej strefie. Bardzo pożądanym zjawiskiem jest rosnący wolumen obrotu bezgotówkowego, a więc takiego, który zostawia po sobie ślad w systemach bankowych. W naturalny sposób wyciąga on podmioty z szarej strefy" - podkreślił.

Zapewnił, że resort finansów stara się znaleźć złoty środek między uszczelnieniem systemu podatkowego a pomocą firmom w utrzymaniu się na rynku i podtrzymaniem ich potencjału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane