WISG: 40 proc. firm grozi upadłość

Marek Knitter
29-06-2001, 00:00

WISG: 40 proc. firm grozi upadłość

Skupiająca blisko 1000 firm Warszawska Izba Samorządu Gospodarczego przewiduje w tym roku dużą falę bankructw. W ocenie WISG niewiele już firm posiada wolne środki finansowe na rozwój, a około 40 proc. firm zrzeszonych w izbie może być zmuszone do zamknięcia działalności z powodu braku popytu na proponowane usługi i towary.

WISG, skupiająca blisko 1000 przedsiębiorstw z Bartyckiej w Warszawie, przewiduje w tym roku dużą falę zwolnień i bankructw w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

Ślizg w dół

Zdaniem przedstawicieli izby, przez ostatnie cztery lata rząd nie przedstawił przedsiębiorcom realnego planu wyjścia z impasu, a proponowane zmiany mają na celu jedynie poprawienie wizerunku poszczególnych partii politycznych.

Przyczyny trudnej sytuacji prawno-ekonomicznej małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce przedsiębiorcy upatrują w dążeniu rządu do schładzania gospodarki i utrzymywaniu najwyższych w Europie stóp procentowych w relacji do poziomu inflacji.

— Doktrynalne zbijanie inflacji poprzez znaczącą redukcję popytu wewnętrznego spowodowały, że obroty detaliczne członków naszej organizacji w pierwszych czterech miesiącach tego roku spadły, w porównaniu z analogicznym okresem 2000 r. o blisko 40 proc. Tymczasem prawie wszystkie proponowane ostatnio przez rząd ustawy zawierają zapisy utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcom zabrano na przykład możliwość odliczania podatku VAT od benzyny i usług hotelarskich, natomiast nadpłacony VAT, według propozycji rządowych, ma być zwracany po 60, a nie jak obecnie, po 25 dniach — wylicza Roman Nowicki, wiceprezes WISG.

Coraz poważniejszym problemem dla małych i średnich przedsiębiorstw są zatory płatnicze, które do niedawna występowały w ograniczonym zakresie.

Zasilą szarą strefę

Przy ul. Bartyckiej działalność gospodarczą prowadzi prawie 1tys. kupców zatrudniających blisko 3 tys. osób. W ocenie WISG do końca 2001 r. około 40 proc. z nich będzie zmuszona zamknąć działalność z powodu braku popytu na proponowane usługi i towary Roman Nowicki obawia się, że równie duża część przedsiębiorców może zasilić szarą strefę.

MSP zwracają uwagę, że rząd zamiast podejmować radykalne działania zmieniające politykę gospodarczą, proponuje przedsiębiorcom wejście w spór ze związkami zawodowymi i z populistycznymi politykami w sprawach podatków.

Ostatni gwóźdź

Większość małych i średnich przedsiębiorstw skupionych w WISG pracuje w branży budowlanej. Wprowadzenie przez rząd 22-proc. VAT w budownictwie skutecznie zahamuje dalszy rozwój tego segmentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WISG: 40 proc. firm grozi upadłość