Witajcie w erze cyborgów

opublikowano: 26-08-2018, 22:00

Dzięki elektronice połączonej ze sztuczną inteligencją możemy przekroczyć granicę swoich możliwości

W połowie XXI w. światem rządzą korporacje. Banki okradają klientów, a branża farmaceutyczna wpędza ich w choroby. Menedżerowie, którzy wyciskają z pracownika siódme poty, czują się bezkarni. Wyjątkiem jest Warszawa, w której działa tajemniczy mściciel — tytułowy CEO Slayer z powieści Marcina Przybyłka. Żaden dyrektor zarządzający nie ma przy nim szans, bo nie dość, że śmiałek zna sztuki walki, to jeszcze uzbroił się w wysokiej klasy egzoszkielet, który dodaje mu siły.

Egzoszkielet LG CLOi SuitBot to przykład innowacji, które zaczynają panoszyć się w fabrykach i ośrodkach rehabilitacyjnych.
Zobacz więcej

NA ZDROWIE:

Egzoszkielet LG CLOi SuitBot to przykład innowacji, które zaczynają panoszyć się w fabrykach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Fot. ARC

Takie usprawnienia tylko w literaturze science fiction? Absolutnie nie. LG chwali się swoim najnowszym produktem wspomagającym ludzkie ciało — CLOi SuitBot znajdzie zastosowanie w przemyśle i opiece medycznej. Nie jest to pierwszy robot koreańskiego producenta IT, ale w odróżnieniu od wcześniejszych urządzeń, jak Guide Robot, Cleaning Robot i Serving Robot, nie może samodzielnie poruszać się po hotelowych korytarzach i poczekalniach na lotniskach. Jego zadaniem jest wspomaganie nóg użytkownika, by zapewnić mu większą mobilność i komfort. Egzoszkielet powstał we współpracy ze start-upem SG Robotics, w który niedawno zainwestowała spółka LG.

Przy taśmie. Gruszek w popiele nie zasypia także Ford, który 7 sierpnia poinformował o planie wyposażenia w egzoszkielety EksoVest załogi 15 swoich fabryk w siedmiu krajach. Na razie nowinkę testowano w dwóch zakładach motokoncernu. Co ona daje? Każda gospodyni domowa wie, jak męczące jest zawieszanie zasłon. Unoszenie rąk przez wiele godzin to ogromna niewygoda. One jednak robią to od czasu do czasu, natomiast niektórzy robotnicy, np. montujący elementy aut, spędzają całe dnie w tej niekomfortowej pozycji. Skutkiem są bóle rąk, barków i częste kontuzje, a upuszczenie ciężkiego narzędzia nierzadko kończy się poważnym wypadkiem. EksoVest uwalnia od tych problemów i nieszczęść.

Inżynierowie Forda zapewniają, że innowacja nie tylko zwiększa o 12 kg udźwig operatora, ale też dba o jego prawidłową postawę. Amerykańska stacja CBS News odwiedziła fabrykę Mustanga w USA, by zapytać osoby testujące rozwiązanie, czy faktycznie jest dla nich wsparciem. Nicholas Gott, którego praca polega na przenoszeniu ciężarów i przykręcaniu śrub, zachwycał się wzrostem swojej wydajności. „Dzięki szkieletowi mówią na mnie człowiek rakieta” — śmiał się przed kamerą.

Ergonomiczny EksoVest jest rodzajem lekkiej kamizelki, która dopasowuje się do gabarytów pracownika. Urządzenie można zaadoptować do dowolnych warunków, dzięki czemu może służyć także w innych miejscach niż zakłady samochodowe, np. na budowach.

Tyle o profilaktyce. A co z rehabilitacją np. po urazie kręgosłupa albo utracie nogi lub ręki? Specjaliści podkreślają, że zintegrowany ze sztuczną inteligencją sprzęt może przyspieszyć powrót do sprawności i zdrowia. Przykładem są właśnie egzoszkielety, które pozwalają pokonać bezwładność ciała i zastępują utracone kończyny i organy. Strach się bać. Takie nowinki wpisują się w modny ostatnio nurt z pogranicza nauk społecznych, medycyny i technologii — transhumanizm. Jest on spełnieniem odwiecznych pragnień ludzkości o przekraczaniu granic i poszerzaniu tego, co znaczy być człowiekiem. Pamiętacie bajkę o siedmiomilowych butach?

Nadciągająca era cyborgów budzi tyle samo nadziei, ile obaw. Postępu jednak nie zatrzymamy. I rację ma Jewgienij Morozow, ekspert od politycznych i społecznych implikacji nowych technologii, gdy mówi: „Wiesz, każdy, kto nosi okulary, jest w pewnym sensie cyborgiem”. Ale dopiero wystarczająco zaawansowany egzoszkielet da nam sprawność, szybkość i siłę CEO Slayera z książki Marcina Przybyłka. Drżyjcie, panowie dyrektorzy! © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu