Witkowski: Sąd przyzna rację Skarbowi w sporze o Ruch

04-11-2004, 14:48

Wiceminister gospodarki Dariusz Witkowski uważa, że w sprawie prywatyzacji Ruchu sąd przyzna rację Skarbowi

Państwa i odrzuci roszczenia Hachette Distribution Services-Wydawcy Prasy (HDS-WP).

Sąd zapowiedział na 5 listopada wydanie wyroku w sprawie prywatyzacji Ruchu w sporze między Hachette Distribution Services-Wydawcy Prasy (HDS-WP) a Skarbem Państwa. HDS-WP domaga się realizacji postanowień z pierwszego przetargu na sprzedaż akcji Ruchu, ogłoszonego przez resort skarbu w 1995 r. i wydania 40 proc. akcji Ruchu.

Sprawę prowadzi I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie.

"Od początku jesteśmy zdania, że roszczenia HDS-WP wobec prywatyzacji Ruchu są nieuprawnione i mają na celu utrudnianie przemian w spółce" - powiedział w czwartek PAP Witkowski.

Dodał, że jego zdaniem roszczenia HDS-WP są oparte na przesłankach, które nie mogą znaleźć uznania w oczach sądu.

Wcześniej prawnicy nie wykluczali porozumienia stron przed wyrokiem. Wolę zawarcia ugody wyrażało wcześniej ministerstwo skarbu (MSP).

Pod koniec września wiceminister skarbu Dariusz Witkowski powiedział w Sejmie, że intencją resortu jest prywatyzacja Ruchu poprzez giełdę, ale jednocześnie zastrzegł, że wszystko zależeć będzie od tego, jak zakończy się spór HDS-WP ze Skarbem Państwa.

Konsorcjum HDS-WP wystąpiło do sądu przeciwko MSP w 1997 r., żądając wydania 40 proc. akcji Ruchu. HDS-WP startowało w pierwszym, ogłoszonym we wrześniu 1995 r., przetargu na sprzedaż co najmniej 10 proc. akcji Ruchu i zostało dopuszczone do ostatecznych rokowań. Przetarg ten jednak został unieważniony i w marcu 1997 r. został ogłoszony kolejny przetarg na sprzedaż akcji Ruchu.

Konsorcjum HDS-WP, uznając, że wszystkie warunki umowy nabycia akcji Ruchu zostały wynegocjowane ze Skarbem Państwa, odwołało się od unieważnienia pierwszego przetargu do sądu, a ten w 1997 roku zabezpieczył akcje Ruchu, zakazując MSP zbywania akcji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Pod koniec listopada 2001 roku sąd odblokował akcje Ruchu. Jednak resort nie rozpoczął ponownego procesu prywatyzacji.

Tydzień temu zeznania złożył Francois Guess, który był członkiem zarządu HDS-WP w latach 1995-1996. Uczestniczył w podpisaniu protokołu uzgodnień z negocjacji przez przedstawicieli HDS-WP i ministerstwa skarbu w dniu 31 grudnia 1996 roku. Guess powiedział, że ówczesny minister skarbu Wiesław Kaczmarek nie miał zastrzeżeń co do ceny i poinformował, że podpisanie umowy jest tylko kwestią dni.

Prawnik reprezentujący HDS-WP wskazywał, że podpisany protokół ma charakter umowy przedwstępnej i powinno dojść do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, której projekt był dołączony do protokołu. Z kolei reprezentant Skarbu Państwa mówił, że protokół uzgodnień wyrażał tylko wolę kontynuowania negocjacji.

W trakcie sporu doszło do zmian właścicielskich w konsorcjum.

W 2003 roku CA IB Fund Management nabył od Hachette na zlecenie Eastbridge około 49 proc. udziałów w spółce HDS-WP oraz prawa do nabycia dalszych udziałów w tej spółce.

Z kolei w połowie października 2004 roku NFI Empik Media & Fashion kupił od CAIB Fund Management spółkę CAIB Investment Project, posiadającą 48,3 proc. udziałów w spółce HDS-WP. CA IB IP w przyszłości będzie mogła zwiększyć ten udział do 85 proc.

Eastbridge posiada pośrednio i bezpośrednio łącznie około 90 proc. akcji NFI Empik Media & Fashion, dawnego NFI Hetman. Na początku lipca prezes NFI Empik Media & Fashion Maciej Dyjas poinformował, że fundusz jest zainteresowany udziałem w prywatyzacji Ruchu. NFI Empik Media & Fashion działa obecnie w dwóch segmentach rynku: mediów i rozrywki, oraz kosmetyków i odzieży.

O przejęcie Ruchu starają się również wydawcy prasy. 21 października dwunastu wydawców, wśród nich Agora, podpisało w Izbie Wydawców Prasy umowę, na mocy której powstanie spółka Konsorcjum, która zamierza wziąć udział w prywatyzacji Ruchu. W sierpniu przedstawiciel organizującej się spółki (wówczas w jej skład miało wejść 20 wydawców) mówił, że według przyszłych członków konsorcjum, resort skarbu powinien ogłosić nowy przetarg na prywatyzację Ruchu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Witkowski: Sąd przyzna rację Skarbowi w sporze o Ruch