Wittmann: ryzyko globalnej recesji znacząco wzrosło

opublikowano: 02-07-2018, 12:34

Szereg niekorzystnych wydarzeń przekłada się na znaczący wzrost ryzyka globalnej recesji w przyszłym roku, ostrzega Beat Wittmann, strateg i partner w firmie konsultingowej Porta Advisors.

W 2017 roku globalny wzrost gospodarczy wyniósł 3,8 proc., a w obecnym i przyszłym ma wzrosnąć do 3,9 proc., wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szereg zdarzeń, przede wszystkim wzrost napięcia w relacjach handlowych powoduje, że te prognozy mogą okazać się nietrafione, uważa Wittman.  

- Myślę, że ryzyko globalnej recesji w 2019 roku znacząco wzrosło – powiedział w CNBC. - Mamy normalizację warunków monetarnych, to jedno, więc jesteśmy w środowisku późnej fazy cyklu. Następnie mamy eskalację w sprawie ceł i handlu. Mamy też rzeczy takie jak brexit. Wszystko to prowadzi do straty zaufania w inwestycjach i myślę o zaufaniu w inwestycjach w realnej gospodarce – dodał. 

Wittman ostrzegł również przed planowaną fiskalną ekspansją w USA, której skutkiem będzie wyższy deficyt budżetowy. Podkreśla także niebezpieczeństwo związane z dojściem do władzy na świecie szeregu populistycznych liderów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wittmann: ryzyko globalnej recesji znacząco wzrosło