Wizerunek Nelsona Mandeli ma się znaleźć na banknotach

PAP
11-02-2012, 16:38

Prezydent RPA Jacob Zuma zapowiedział, że na banknotach tego kraju znajdzie się wizerunek Nelsona Mandeli. Ogłosił to w siedzibie banku centralnego w sobotę, w 22. rocznicę zwolnienia Mandeli z więzienia, w którym przesiedział 27 lat za walkę z apartheidem.

Uwolnienie Mandeli było "początkiem nowej ery nadziei" - podkreślił prezydent. Nie sprecyzował, kiedy Mandela pojawi się na banknotach.

Nelson Mandela został w 1994 roku pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Jest laureatem pokojowego Nobla, ma obecnie 93 lata i wycofał się z życia publicznego.

Lokalne media odnotowują, że zapowiedź wizyty Zumy w banku centralnym przyczyniła się do krótkotrwałego spadku kursu randa. Południowoafrykańska waluta szybko odrobiła jednak straty, gdy okazało się, że prezydentowi nie chodziło o stopy procentowe czy też o ewentualne zmiany personalne w zarządzie banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Wizerunek Nelsona Mandeli ma się znaleźć na banknotach