WKG szykuje się do czwartego skoku

opublikowano: 08-10-2018, 22:00

Wydobywająca i przerabiająca wapienie grupa planuje kolejne inwestycje, a nawet przejęcia. Po pieniądze może się udać na rynek kapitałowy

WKG ma w Raciszynie, 30 km od Częstochowy, złoża wapienia i kopalnię, która wydobywa co roku około 1 mln ton surowca. Na jego bazie grupa wytwarza produkty, które stosuje się w wielu gałęziach gospodarki, np. rolnictwie (nawozy, dodatki do pasz), przemysłach: chemicznym, papierniczym, farmaceutycznym, szklarskim, w hutnictwie metali, budownictwie czy architekturze wnętrz, a także w energetyce.

Od mączek po nawozy

Zbudowana w 2012 r. przemiałownia produkuje mączkę wapienną, którą wykorzystuje się w energetyce do odsiarczania spalin. Tzw. galanteria kamienna produkowana jest w postawionym trzy lata temu zakładzie obróbki kamienia w Wojkowicach nieopodal Będzina. Według Zbigniewa Rybakiewicza, prezesa WKG, każda z tych inwestycji oznaczała kolejny skok rozwojowy firmy. Dzięki nim coraz bardziej rozszerzała gamę produktów oraz branż, z którymi może kooperować. Skoki miały też bardzo wymierny efekt w postaci wzrostu sprzedaży oraz rentowności. Inwestycja w przemiałownię np., po jej pełnej komercjalizacji, pozwoliła zwiększyć przychody firmy o około 35 proc. Odbiorcami galanterii kamiennej polskiego producenta są podmioty z najodleglejszych zakątków świata.

— Nasze produkty były wykorzystane m.in. w biurowcu w londyńskim City czy w rezydencji w Melbourne, w Australii. Staramy się również o udział w realizacji biurowca w Nowym Jorku — mówi prezes.

Naturalne kamienie dekoracyjne z Wojkowic sprowadzają do siebie nawet Włosi, znani na świecie z tego, że są liderami ich produkcji. To, zdaniem menedżera, najlepiej świadczy zarówno o klasie, jak i o jakości wyrobów WKG.

— W tym roku uruchomiliśmy również zakład nawozowy oraz drugą linię produkcyjną w przemiałowni. To nasz trzeci skok — twierdzi Zbigniew Rybakiewicz.

Wysokości nakładów poniesionych na budowę i rozbudowę przemiałowni, postawienie zakładu kamieniarskiego czy tegoroczne inwestycje w produkcję nawozową menedżer nie ujawnia. Choć część z nich to bardzo świeże przedsięwzięcia, zarząd śląskiej firmy zaczyna już myśleć o kolejnych projektach, które prezes określa oczywiście mianem czwartego skoku.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Od kredytu po giełdę

— Chcemy znów przyśpieszyć rozwój, najlepiej znów skokowo. Zastanawiamy się nad sposobem zewnętrznego jego finansowania. W grę wchodzi pełne spektrum — od kredytu po giełdę. Na razie nie wyznaczamy sobie żadnych dat — mówi szef WKG.

W przeszłości, gdy firma przygotowywała się do kolejnych inwestycji, zarząd rozważał rożne opcje sfinansowania, zawsze jednak w końcu wybierał kredyt.

— Dochodziliśmy do wniosku, że spółka nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała, aby skorzystać z wyższych form finansowania lub też ówczesne warunki rynkowe na to nie pozwalały — informuje Zbigniew Rybakiewicz.

Czwarty skok mógłby polegać na przejęciu innej firm, czy pozyskaniu kolejnych koncesji.

Od złóż po fabryki

— Mamy wiele koncepcji akwizycyjnych, znamy konkretne nazwy spółek oraz złóż, które nas interesują. Chodzi głównie o projekty krajowe, bo uważamy, że na tym etapie rozwoju naszego rynku jest wciąż tyle możliwości, że rozpraszanie się na rynki zagraniczne oznaczałoby tracenie potencjału. Mimo to na naszej liście są również przedsięwzięcia z Europy Środkowej, bo trzeba dostrzegać okazje — zastrzega prezes.

Gdy nadarzy się okazja, WKG nie będzie wstrzymywać się z decyzją.

Niezależnie od innych rozważanych opcji firma może ponownie zaciągnąć kredyt, a potem ewentualnie zrefinansować dług z innego źródła, np. emisji akcji lub obligacji. Nie można wykluczyć, że wyemitowane papiery własnościowe czy dłużne trafią do obrotu na warszawskiej giełdzie. Zbigniew Rybakiewicz przyznaje, że obecnie jest za wcześnie, by dokładnie określić koszt ewentualnych akwizycji. Szacuje jednak, że może chodzić o kwotę nawet kilkunastu milionów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu