Władcy pieniądza w centrum uwagi

Michał Żuławiński Bankier.pl
opublikowano: 13-03-2016, 22:00

Kalendarium inwestora

owy tydzień przyniesie

N drugą odsłonę ważnych decyzji banków centralnych. W cieniu posiedzeń Fedu, Banku Japonii i Szwajcarskiego Banku Narodowego, przemknie też kilka istotnych danych z gospodarek, także z Polskiej. Na GPW wynikami z inwestorami podzielą się kolejne spółki, z PZU i KGHM na czele.

Poniedziałek

W poniedziałkowy poranek sprawdzimy, jak chińskie giełdy przyjęły sobotnie wystąpienie prezesa Ludowego Banku Chin. Analitycy podejrzewają, że Zhou Xiaochuan powtórzy, że nie przewiduje w najbliższej przyszłości wyraźnej deprecjacji juana.

W weekend w USA i Kanadzie dojdzie do zmiany czasu z zimowego na letni. Publikacje danych makroekonomicznych będą więc o godzinę przesunięte względem standardowych pór publikacji. O godz. 11 Eurostat przedstawi dane o produkcji przemysłowej, zaś o 14 NBP poda informacje o podaży pieniądza. Również o 14 GUS poda dane o obrotach w handlu zagranicznych w styczniu. Wyniki przedstawią m.in. Bank Handlowy i Budimex.

Wtorek

Dzień rozpocznie się od komunikatu po posiedzeniu Banku Japonii oraz konferencji prasowej z udziałem Haruhiko Kurody. Japońskie władze monetarne, które na poprzednim posiedzeniu obniżyły stopy procentowe poniżej zera, będą miały okazję odnieść się do ostatnich decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Dodatkowo z Japonii napłyną także dane o produkcji przemysłowej. O godz. 9 NBP opublikuje projekcję inflacji i PKB. W USA na pierwszy plan wyjdą raporty o sprzedaży detalicznej (13.30), inflacji PPI (13.30), indeksy NY Empire State (13.30) oraz NAHB (15), a także napływ kapitałów (21). Dzień zakończy raport o zmianie zapasów paliw (21.40). Wyniki przedstawią m.in.: PZU i Energa.

Środa

W środę rynki finansowe wsłuchiwać będą się w przemawiającego na dorocznej konferencji prasowej premieraChin Li Keqianga. Chiński polityk ma m.in. przedstawić założenia polityki gospodarczej Państwa Środka. W środowej paczce danych z USA znajdziemy: inflację CPI (13.30), dane z rynku nieruchomości (13.30), produkcję przemysłową (14.15) oraz zmianę zapasów paliw (15.30). Najważniejsze wydarzenie dnia i tygodnia nastąpi o godz. 19. Wtedy to Federalny Komitet Otwartego Rynku przedstawi decyzję dotyczącą stóp procentowych. Dodatkowo poznamy kwartalne prognozy dla amerykańskiej gospodarki oraz prognozy poszczególnych członków FOMC. Na deser rynkom finansowym zaserwowana zostanie konferencja prasowa z udziałem przewodniczącej Fedu Janet Yellen (19.30).

Czwartek

O godz. 9.30 wszyscy frankowcy powinni złapać się za portfele. Szwajcarski Bank Narodowy dokona kwartalnego przeglądu polityki monetarnej i niewykluczone, że w komunikacie lub w słowach prezesa Thomasa Jordana odniesie się do ostatniego łagodzenia w wykonaniu EBC. Decyzję ws. stóp procentowych podejmie także Bank Anglii (13). Z graniczącym z pewnością prawdopodobieństwem można założyć, że brytyjskie władze monetarne w siódmą rocznicę sprowadzenia podstawowej stopy procentowej do poziomu 0,5 proc. nie dokonają żadnych zmian.

O godz. 14 ponownie skupimy się na polskiej gospodarce — tym razem za sprawą danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Dodatkowo poznamy protokół z marcowego posiedzenia RPP. Wyniki opublikują m.in.: KGHM i GTC.

Piątek

Po zakończeniu sesji na GPW dojdzie do rewizji rocznej portfeli indeksów. W WIG20 Lotos zastąpi Synthos, do mWIG40 wejdą Grajewo, Robyg i Uniwheels, a wypadną zeń Getin, Stalprodukt i ZE PAK. Wyniki opublikują Eurocash, PKP Cargo i Work Service. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu