Władza wymusza na nas szczęście

Jacek Zalewski
opublikowano: 25-09-2009, 00:00

Rozpatrywana na obecnym posiedzeniu Sejmu nowelizacja (nikt już nie pamięta — która) ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także ordynacji podatkowej to kuriozum. W dwuletnich dziejach liberalnego ponoć rządu tak populistyczny projekt jeszcze się nie objawił. Nowatorskie jest także całkowite zlekceważenie przez PO środowiska pracodawców, a uściśnięcie rąk aparatowi związkowemu. Złorzeczeń zwyczajnych pracobiorców, których roczne zeznania PIT często będą składane dwukrotnie — najpierw przez zakłady pracy, a potem przez nich samych w trybie korekty — rząd nie dosłyszy.

Każdy akt prawny ma tzw. ratio legis. Sens wspomnianej nowelizacji PIT sformułowany został w tytule komentarza. Premier Donald Tusk postanowił rzucić na rok wyborczy kiełbasę, notabene dość drogą — wszak pracodawcy mają otrzymać za przymusowe wypełnianie PIT jednostkowe grosze, ale sumujące się w budżetowe miliony. Cała wojna toczy się o jeden przepis. Od czasu wprowadzenia u nas PIT, istnieje możliwość rocznego rozliczania się z fiskusem za pośrednictwem pracodawcy — jeśli pracownik nie ma innych źródeł dochodu, odliczeń oraz, co najważniejsze, sam o to poprosi! Liberalni uszczęśliwiacze teraz odwracają rozumowanie i narzucają milionom Polaków swą wizję, że wszyscy pracownicy marzą o rozliczaniu się za pośrednictwem zakładów, a nie zechcą tylko wyjątki, które za karę będą musiały do 15 stycznia wypełniać dodatkowy formularz. To czarne owce, które nie życzą sobie informować pracodawcy o tak osobistych danych, jak odliczanie internetu czy wskazywanie, na którą organizację pożytku publicznego przekazują jeden procent podatku.

Koalicja forsuje ten bubel niczym czołg, chcąc koniecznie zastosować nowe przepisy do rozliczeń już za rok 2009. Tymczasem minimum legislacyjnej przyzwoitości stanowiłoby odsuniecie terminu wejścia noweli w życie o rok i zastosowanie dopiero dla PIT-ów 2010. No tak, ale przecież to nadziana szczęściem kiełbasa wyborcza…

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane